MZ: blisko 18 tys. pielęgniarek ukończyło bezpłatne studia licencjackie

Ponad 17,7 tys. pielęgniarek i położnych ukończyło od 2008 r. bezpłatne studia licencjackie współfinansowane przez UE. Ostatni nabór na studia w ramach projektu będzie miał miejsce w roku akademickim 2013/2014.

Jak poinformowała we wtorek (15 maja) kierownik projektu, dyrektor departamentu pielęgniarek i położnych w resorcie zdrowia Beata Cholewka, podczas studiów pielęgniarki mogły uzupełnić liczbę przedmiotów zawodowych wymaganych przy podejmowaniu pracy w krajach UE oraz podnieść kwalifikacje do poziomu licencjata pielęgniarstwa lub położnictwa.

Dyrektor dodała, że istotnym celem programu było także zmotywowanie pielęgniarek do rozwoju kariery zawodowej, ale także podniesienie prestiżu zawodowego i społecznego tej grupy. Program przeznaczony jest dla pielęgniarek i położnych, absolwentów 5-letnich liceów medycznych, 2-letnich medycznych szkół zawodowych, 2,5-letnich oraz 3-letnich medycznych szkół zawodowych (świadectwo dojrzałości).

Pierwszy nabór na studia odbył się w październiku 2008 r., a ostatni zostanie przeprowadzony w roku akademickim 2013/2014. Od początku realizacji do 31 marca 2012 r. studia rozpoczęło 24 251 osób, a zakończyło 17 793 osób.

Dzięki temu, że Komisja Europejska w 2009 r. skróciła kształcenie pomostowe absolwentom liceów medycznych z pięciu do dwóch semestrów, z programu będzie mogło skorzystać o 10 tys. osób więcej (34 tys.).

- Od początku jest ogromne zainteresowanie tym projektem, mamy więcej chętnych niż miejsc - wyjaśniła Beata Cholewka. - Projekt kończy się i to ostatnia możliwość ukończenia takich studiów bezpłatnie - dodała.

W latach 2008-2011 w realizacji programu uczestniczyło 68 uczelni posiadających akredytację MZ na realizację kształcenia na kierunkach pielęgniarstwo i położnictwo. Są one wybierane w drodze przetargu. Koszt projektu to 180 mln zł.

Ukończenie studiów prowadzi do uzyskania kwalifikacji zawodowych na poziomie umożliwiającym ich automatyczne uznanie w krajach Unii Europejskiej. Dyrektor Cholewka podkreśla, że Europa starzeje się i potrzebuje pielęgniarek, a odpowiedni poziom wykształcenia umożliwia pracę w innych krajach UE. Dodała, że dotychczas z Polski wyjechało i potwierdziło swoje kwalifikacje zawodowe w innych krajach Unii około 3,5 tys. pielęgniarek, z czego 2,2 tys. w Wielkiej Brytanii. - Nadal główną barierą pozostaje znajomość języka obcego - zaznaczyła.

Wyjaśniła również, że Komisja Europejska pracuje nad nowelizacją dyrektywy regulującej warunki uznawalności kwalifikacji zawodowych pielęgniarek i położnych.

- Rozpoczęliśmy rozmowy z KE i zaproponowaliśmy, aby kwalifikacje były uznawane absolwentom 2,5-letniego i 3-letniego studium pielęgniarskiego po przepracowaniu w zawodzie w ostatnim okresie co najmniej 3 z 5 lat, zamiast 5 z 7 lat jak jest obecnie. Proponujemy objęcie takimi zapisami także absolwentów liceów medycznych - poinformowała dyrektor Cholewka.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH