MZ: Akademia Medyczna we Wrocławiu będzie uniwersytetem

Projekt ustawy o nadaniu Akademii Medycznej im. Piastów Śląskich we Wrocławiu nazwy "Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu" został przez Ministerstwo Zdrowia przekazany do uzgodnień zewnętrznych.

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia Akademia Medyczna im. Piastów Śląskich we Wrocławiu spełnia kryteria ustawowe odnośnie liczby posiadanych uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora, posiada bowiem uprawnienia do nadawania stopnia naukowego: doktora nauk medycznych w zakresie medycyny (3 wydziały), biologii medycznej (1 wydział), stomatologii (1 wydział) oraz doktora nauk farmaceutycznych (1 wydział).

Projekt ustawy został przekazany do uzgodnień zewnętrznych 25 maja. Termin zgłaszania uwag upływa 8 czerwca. Prawo o szkolnictwie wyższym daje uczelniom, których jednostki organizacyjne posiadają co najmniej sześć uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora, w tym co najmniej cztery w zakresie nauk objętych profilem uczelni, możliwość używania w swojej nazwie wyrazu "uniwersytet”.

Jak informuje resort zdrowia Akademia Medyczna im. Piastów Śląskich posiada 5 Wydziałów: Lekarski, Lekarsko-Stomatologiczny, Nauk o Zdrowiu, Farmaceutyczny z Oddziałem Analityki Medycznej oraz Lekarski Kształcenia Podyplomowego. Aktualnie uczelnia kształci 5915 studentów na 10 kierunkach. Zatrudnia 1142 nauczycieli akademickich, w tym 101 profesorów, 111 doktorów habilitowanych oraz 661 doktorów.

Według resortu pozycja uczelni jest wiodąca w kraju i licząca się w świecie - w 2010 roku Akademia Medyczna im. Piastów Śląskich we Wrocławiu zajęła pierwsze miejsce pod względem warunków studiowania w rankingu krajowym, przeprowadzonym przez dziennik "Rzeczpospolita” i miesięcznik "Perspektywy”, a w międzynarodowym rankingu przygotowanym przez SIR World Report w bazie bibliograficznej Scopus - została sklasyfikowana na pierwszym miejscu w Polsce i na trzecim w regionie Europy Środkowo - Wschodniej pod względem osiągnięć naukowych, w tym ilości punktów publikacyjnych (IF) w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu.

Aktualnie uczelnia ma podpisanych 56 umów bilateralnych z uczelniami partnerskimi z Europy i Azji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH