MNiSW: w Ustawie 2.0 obniżamy pensum dla dydaktyków z 540 do 360 godz. Zaangażowanie w kształcenie studentów ma dotąd marginalny wpływ na karierę zawodową nauczycieli akademickich. Fot. archiwum

W nowej ustawie o uczelniach zmniejszymy z 540 do 360 godz. pensum dla nauczycieli akademickich, którzy są zatrudnieni na stanowiskach dydaktycznych - poinformował PAP wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Ta zmiana dotyczyć będzie maksymalnego rocznego wymiaru zajęć dydaktycznych m.in. dla osób zatrudnionych na stanowiskach dydaktycznych - w tym lektorów, instruktorów i wykładowców.

Oprócz tego w projektowanej ustawie "Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce" - zwanej również Konstytucją Dla Nauki - zlikwidowany zostanie dolny próg pensum: szczegółowy zakres czasu i rodzaju pracy będzie ustalany przez uczelnię.

Według obecnych przepisów ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym roczny wymiar zajęć dydaktycznych dla pracowników dydaktycznych zatrudnionych na stanowiskach lektorów i instruktorów lub równorzędnych wynosi od 300 do 540 godzin dydaktycznych; od 120 do 240 godzin dydaktycznych - dla pracowników naukowo-dydaktycznych oraz od 240 do 360 godzin dydaktycznych -  dla pracowników dydaktycznych.

W zaproponowanym przez resort nauki we wrześniu 2017 roku projekcie nowej ustawy roczny wymiar zajęć dydaktycznych miał wynosić do 540 godzin dydaktycznych - dla pracownika dydaktycznego zatrudnionego na stanowisku asystenta lub stanowisku równorzędnym określonym w statucie uczelni. Do 360 godzin dydaktycznych - dla innego pracownika dydaktycznego, do 240 godzin dydaktycznych – dla pracownika badawczo-dydaktycznego. Resort proponowany w Ustawie 2.0 wymiar 540 godzin obniżył do 360 godzin.

- Pracując nad ostatecznym kształtem nowej ustawy o szkolnictwie wyższym, wzięliśmy pod uwagę postulat zgłaszany przez wiele różnych środowisk, który dotyczy obniżenia maksymalnego wymiaru zajęć dydaktycznych nauczycieli akademickich. Dlatego też w Konstytucji dla Nauki pojawi się korekta zmniejszająca pensum dla nauczycieli akademickich, którzy są zatrudnieni na stanowiskach dydaktycznych. To jedno z narzędzi docenienia dydaktycznej ścieżki kariery – powiedział PAP wicepremier Jarosław Gowin.

Zaktualizowany projekt ustawy "Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce" ministerstwo przedstawi w najbliższy poniedziałek (22 stycznia). Projektem zajmie się następnie Rada Ministrów.

Jednym z priorytetów reformy resortu nauki jest podwyższenie jakości kształcenia. Już w pierwszym projekcie Konstytucji dla Nauki podkreślono rolę dydaktyków w szkolnictwie wyższym "Podczas dyskusji w ramach Narodowego Kongresu Nauki często powtarzano, że zaangażowanie w kształcenie studentów spychane jest na dalszy plan, ponieważ ma marginalny wpływ na karierę zawodową nauczycieli akademickich. 

Więcej: PAP - Nauka w Polsce

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH