Lubuskie: wydział lekarski na UZ - blisko, coraz bliżej

Elżbieta Polak, marszałek województwa lubuskiego dostała "zielone światło" od resortu zdrowia w sprawie utworzenia kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Zielonogórskim.

Tuż przed spotkaniem Elżbiety Polak z wiceministrem zdrowia Aleksandrem Soplińskim w resorcie zakończyły się obrady kierownictwa i kolegium ministerstwa. Podczas obrad minister Bartosz Arłukowicz zaakceptował rozporządzenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie standardów kształcenia dla kierunków studiów: lekarskiego, lekarsko-dentystycznego, farmacji oraz pielęgniarstwa i położnictwa.

Rozporządzenie powstało w porozumieniu obu resortów. Zgodnie z nim Uniwersytet Zielonogórski oraz samorząd województwa lubuskiego będą współpracować z ministerstwami nad utworzeniem kierunku lekarskiego na UZ.

Jak informował portal rynekzdrowia.pl prace nad utworzeniem kierunku lekarskiego są bardzo zaawansowane. Pod koniec lutego br. marszałek Elżbieta Polak podpisała w tej sprawie porozumienie z Czesławem Osękowskim, rektorem Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Januszem Kubickim, prezydentem Zielonej Góry. Bazą dla nowego kierunku będzie Szpital Wojewódzki w Zielonej Górze.

Na początek UZ zamierza przyjąć 60 studentów. Na uruchomienie nowego kierunku potrzeba około 50 mln zł. 6 mln zł zagwarantował Sejmik Województwa Lubuskiego, zapisując kwotę w Wieloletniej Prognozie Finansowej Województwa Lubuskiego na lata 2013-14. Większe pieniądze - 30 mln zł z UE - znajdują się w dyspozycji marszałka. To tzw. Krajowa Rezerwa Wykonania, premia za sprawne wydawanie funduszy unijnych. Środki zostaną wykorzystane na nowe kierunki edukacyjne. W praktyce - w całości na kierunek medyczny.

Podczas spotkania  Elżbieta Polak uzgodniła, że po sprawdzeniu wszystkich ustalonych warunków zwróci się do Ministerstwa Zdrowia o wyrażenie opinii potwierdzającej potrzebę powołania kierunku lekarskiego w regionie lubuskim. Taką opinię wyrazi również resort nauki i szkolnictwa wyższego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH