Lubuskie oferuje stypendia przyszłym lekarzom. Na jakich warunkach? W tegorocznym budżecie 900 tys. zł przeznaczono na stypendia dla tych, którzy swoją zawodową przyszłość zwiążą z regionem lubuskim. Fot. Archiwum

W tegorocznym budżecie województwo lubuskie przeznaczyło 900 tys. zł na stypendia dla studentów medycyny, którzy swoją zawodową przyszłość zwiążą z regionem. - Bardzo potrzebujemy lekarzy. Chcemy, żeby przyszli absolwenci u nas pracowali i tutaj realizowali się zawodowo i prywatnie - podkreśla marszałek Elżbieta Anna Polak.

Jak informuje Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, z uwagi na występujący od kilku lat znaczący niedobór lekarzy specjalistów na terenie Województwa Lubuskiego, radni województwa w budżecie na 2018 rok zabezpieczyli kwotę 900 tys. złotych na wsparcie dla studentów kierunku lekarskiego.

Deficyt kadry lekarskiej na terenie Lubuskiego w odniesieniu do wskaźnika ogólnopolskiego za rok 2016 dotyczy m.in. diabetologii, chorób wewnętrznych, pediatrii, neurologii i otolaryngologii.

Z opublikowanych przez Ministerstwo Zdrowia map potrzeb zdrowotnych wśród dziedzin medycyny z potencjalnie zbyt małym zapleczem kadrowym wymienia się m.in. chirurgię onkologiczną, geriatrię, ginekologię onkologiczną, hematologię, medycynę ratunkową, neurologię dziecięcą oraz onkologię i hematologię dziecięcą.

Wzmocnienie lokalnej kadry lekarskiej jest zatem bardzo istotnym czynnikiem utrzymania dotychczasowej dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej dla mieszkańców województwa. W tym stanie rzeczy, zainicjowanie przyznawania pomocy materialnej dla studentów uczelni medycznych jest działaniem koniecznym, mającym na celu pozyskanie młodego personelu lekarskiego.

Pomoc materialna adresowana będzie do studentów szkół wyższych, którzy zadeklarują, że niezwłocznie lecz nie później niż rok po ukończeniu studiów i odbyciu stażu podyplomowego, podejmą zatrudnienie w podmiocie leczniczym, dla którego jednostką tworzącą jest samorząd woj. lubuskiego. Stypendium będzie przyznawane na okres 9 miesięcy tj. od 1 października danego roku kalendarzowego do 30 czerwca następnego roku kalendarzowego.

W tym roku będą dwa nabory:
- od 1 kwietnia 2018 roku do 30 czerwca 2019 roku, z wyłączeniem pomocy w miesiącach: lipiec, sierpień i wrzesień;
- od 1 października 2018 roku do 30 czerwca 2019 roku.

Wysokość pomocy materialnej wyniesie 2 tys. zł miesięcznie. O wsparcie będą mogli ubiegać się studenci III, IV,V lub VI roku studiów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH