Lubuskie: kolejny krok ku powołaniu kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Zielonogórskim

Marszałek Elżbieta Polak spotkała się Aleksandrem Soplińskim, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Zdrowia w sprawie powołania kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Zielonogórskim.

Jak podaje Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, w wizycie w resortu zdrowia marszałek towarzyszyli również posłanka Bożenna Bukiewicz oraz obecny i przyszły rektor zielonogórskiej uczelni: prof. Czesław Osękowski i prof. Tadeusz Kuczyński.

Lubuska delegacja przedstawiła wiceministrowi wniosek o wydanie opinii, w którego uzasadnieniu uwzględnione są wszystkie podjęte do tej pory działania w tej sprawie. Wśród dokumentów, z którymi zapozna się wiceminister, jest również porozumienie podpisane w lutym 2012 r. z uczelnią i miastem Zielona Góra oraz uchwała Sejmiku Województwa Lubuskiego w sprawie wieloletniego finansowania kierunku.

Aleksander Sopliński zapozna się również ze stanowiskiem Komisji Europejskiej, która zaakceptowała przeznaczenie z Krajowej Rezerwy Wykonania 30 mln zł na tworzenie nowych kierunków.

Urząd przypomina, że decyzją Lubuskiego Sejmiku w Wieloletniej Prognozie Finansowej Województwa Lubuskiego znalazło się 6 mln zł na utworzenie kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Zielonogórskim. Kwota ta będzie wydatkowana w latach 2013-2014 proporcjonalnie po 50 proc. w danym okresie z przeznaczeniem na wydatki bieżące związane z przedsięwzięciem.

Czytaj też.Uczelnie ogólne stawiają na kierunki lekarskie. Regiony chcą kształcić i zatrzymać studentów medycyny

Uniwersytet Zielonogórski do końca 2012 r. przygotuje plan tworzenia struktur wydziału, uwzględniający aspekt techniczny i dydaktyczny. Dodatkowo uczelnia ma wystąpić o dofinansowanie z LRPO budowy budynku szpitala klinicznego oraz specjalistycznego sprzętu.

Z kolei województwo ma dołożyć wszelkich starań, aby przekazać uczelni nieruchomości pod potrzeby budowy budynku szpitala uniwersyteckiego oraz udzielić wsparcia w zakresie pozyskiwania środków z UE.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH