Lubuskie: kierunek lekarski zatrzyma potencjał w regionie

Musimy zatrzymać potencjał intelektualny, który odpływa z naszego regionu - mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak na spotkaniu ws. powołania kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Zielonogórskim.

Jak informuje Michał Iwanowski, rzecznik prasowy Zarządu Województwa Lubuskiego, ponad 40 osób, przedstawicieli środowiska lekarskiego, Uniwersytetu Zielonogórskiego i administracji, uczestniczyło w otwartym spotkaniu z marszałek Polak w sprawie powołania kierunku lekarskiego na UZ.

Spotkanie zostało zainicjowane przez środowisko lekarskie ze szpitala w Zielonej Górze, które czuło informacyjny niedosyt w temacie powołania kierunku lekarskiego. Uczestniczyli w nim nie tylko lekarze ze szpitala wojewódzkiego w Zielonej Górze, ale także z Lubuskiego Ośrodka Rehabilitacyjno-Ortopedycznego w Świebodzinie, szpitala powiatowego w Nowej Soli, szpitala w Sulechowie, spółki szpitalnej w Gorzowie Wlkp. i innych placówek medycznych oraz rektor UZ i pełnomocnicy ds. kierunki lekarskiego.

Marszałek Polak przypomniała, że w wieloletnim planie finansowym województwa zapisano fundusze na pierwsze trzy lata funkcjonowania kierunku lekarskiego, a ponadto duże pieniądze otrzymały lubuskie szpitale na przystosowanie swojej infrastruktury dla jego potrzeb.

- To się już dzieje, nie tylko na uczelni i w zielonogórskim szpitalu, ale także w szpitalu w Gorzowie Wlkp., Świebodzinie i w Ciborzu. Nawiązałam też kontakty z kliniką w Poczdamie, mamy więc element transgraniczny. Uzyskaliśmy pozytywną opinię Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Teraz ruch należy do właściwych ministrów - mówiła marszałek.

Prof. Tadeusz Kuczyński, rektor UZ podkreślał, że sytuacja wokół powołania nowego kierunku nie jest łatwa.

- Polityka ministerstwa nauki i szkolnictwa wyższego faworyzuje wielkie uczelnie, a sytuacja małych uczelni, takich jak nasza, jest bardzo trudna. Jednakże rozwój uczelni jest dla nas sprawą priorytetową. Ktoś, kto nie tworzy nowych atrakcyjnych kierunków studiów, ten zamyka sobie drogę do przetrwania - wskazywał.

Prof. Magdalena Graczyk, prorektor UZ ds. jakości kształcenia przyznała, że jest duże zainteresowanie pracą na nowym kierunku lekarskim, ze strony specjalistycznej kadry.

- Nie ma tygodnia bez telefonu w tej sprawie, dzwonią z całej Polski, wiedzą, że tworzymy kierunek lekarski. Nasza uczelnia jest zdeterminowana, żeby ten kierunek powstał - zapewniała prof. Graczyk.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH