Lubuskie: jest zgoda sejmiku na utworzenie kierunku lekarskiego

Radni Sejmiku Województwa Lubuskiego przegłosowali uchwałę dotyczącą podjęcia współpracy Województwa Lubuskiego z Uniwersytetem Zielonogórskim w zakresie utworzenia kierunku lekarskiego na uczelni.

Jak podaje samorząd województwa lubuskiego, w najbliższym czasie dojdzie do podpisania porozumienia z Uniwersytetem Zielonogórskim w tej sprawie. Pierwsi lekarze zaczną się kształcić w 2014 roku.

Ponieważ to kosztowne przedsięwzięcie sama uczelnia nie podołałaby finansowo, dlatego niezbędne było uzyskanie zgody władz samorządowych w tej sprawie. Gwarantuje ono uczelni wsparcie finansowe całego przedsięwzięcia. Aby kierunek mógł zaistnieć, po podpisaniu porozumienia konieczne będzie jeszcze uzyskanie zgody dwóch ministrów - Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministra Zdrowia, a także spełnienie określonych warunków kadrowych.

Inicjatorem stworzenia kierunku lekarskiego na uniwersytecie nie były władze uczelni ale samorząd województwa i parlamentarzyści. Włodarze poszukiwali sposobu na naprawę sytuacji w zakresie braków kadry medycznej w województwie lubuskim. Jednym z pomysłów, jaki się wówczas pojawił było powołanie w ramach struktury Uniwersytetu Zielonogórskiego kierunku lekarskiego.

W styczniu 2011 r. Marszałek Województwa Lubuskiego, Elżbieta Polak powołała doradcę, którego zadaniem jest finalizacja tego przedsięwzięcia. Przeprowadzone analizy oraz diagnoza zasobów kadrowych w ochronie zdrowia wskazują na wieloletnie zaniedbania i deficyty wielu specjalności lekarskich w województwie. Samorządowcy wierzą, że powołanie kierunku lekarskiego na terenie województwa przyczyni się do rozwiązania tego problemu.


Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH