Lubuski samorząd przekaże 2 mln zł na rozwój kierunku lekarskiego Fot. Archiwum RZ (zdjęcie ilustracyjne)

Dwa miliony złotych to pierwsza transza z zapisanej w Wieloletnim Planie Finansowym kwoty 6 mln zł na działalność kierunku lekarskiego. Wkrótce trafi ona na konto Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Jak informuje Michał Iwanowski, rzecznik prasowy Zarządu Województwa Lubuskiego, przekazanie środków to dopełnienie działań wynikających z porozumienia zawartego pomiędzy uczelnią a samorządem województwa zakładającego współpracę na rzecz utworzenia medycyny. Wszystkie zapisy dokumentu zostały przez samorząd województwa zrealizowane.

Decyzją sejmiku województwa w Wieloletnim Planie Finansowym na utworzenie kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Zielonogórskim zarezerwowano 6 mln zł. W środę (26 sierpnia) podpisana została umowa zakładająca przekazanie pierwszej transzy w wysokości 2 mln zł.

To środki na wynagrodzenia dla kadry i wyposażenie sal dydaktycznych. W przyszłorocznym budżecie będą to 4 mln zł.

Zarząd województwa podczas posiedzenia 25 sierpnia rozpatrzył wniosek uczelni i postanowił przyznać dodatkowo 350 tys. zł na wyposażenie dziekanatu. Ten budynek już wcześniej zarząd postanowił przekazać uczelni w trwały zarząd.

Zadowolenia z podpisane umowy nie krył rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego.

- To wielka szansa dla naszej uczelni. Ale to także szansa na podwyższenie usług szpitalnych. Wraz z kadrą naukową podniesie się jakość i poziom leczenia. Te dwa miliony w tym roku i 4 w następnym to znakomity początek i jestem z tego bardzo zadowolony - tłumaczył rektor prof. Tadeusz Kuczyński.

Podczas konferencji prasowej w środę (26 sierpnia) marszałek Elżbieta Polak wyjaśniła także niejasności związane z przekształceniem szpitala wojewódzkiego w kliniczny.

- Zarząd pracuje nad uchwałą przekształceniową szpitala, gdzie stuprocentowym udziałowcem będzie samorząd województwa. Następnie 51 proc. udziałów przekażemy uczelni. W jakiej formie, to kwestia ustaleń - tłumaczyła.

Jednak jak podkreślała marszałek pod uwagę brany jest także wariant, w którym organem tworzącym jest Uniwersytet Zielonogórski i to on przejąłby szpital tworząc spółkę. Obecnie tylko taka opcja daje szansę na pozyskanie unijnych środków. Trwają rozmowy z ministerstwem w tej sprawie. Trzeci wariant zakłada, że kierunek lekarski prowadzony będzie na bazie obcej.

- I w takiej formie zaczniemy. Umowa jest już przygotowana. Będzie to jednak forma przejściowa. To da nam czas na dalsze procedowanie i wybór opcji najlepszej dla szpitala, uczelni, ale przede wszystkim dla pacjentów. Musimy przeprowadzić ten proces bezpiecznie i prorozwojowo - wyjaśniła Elżbieta Polak.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH