Lublin: prof. Władimir Guńko doktorem honoris causa UMCS

Prof. Władimir M. Guńko, ukraiński chemik, wybitny badacz nanomateriałów znajdujących zastosowanie m.in. w medycynie, otrzymał w środę (27 listopada) tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Senat uczelni nadał ten tytuł ukraińskiemu naukowcowi za jego wybitne osiągnięcia w dziedzinie chemii fizycznej, a zwłaszcza za jego - jak napisano w uzasadnieniu - fundamentalny wkład w badania związane z nanomateriałami, nanokompozytami i biomateriałami, ich syntezą i charakterystyką przy wykorzystaniu nowoczesnych metod.

- Działalność naukowa Władimira Guńko, trwająca już ponad 30 lat, przedstawia obraz dynamicznego rozwoju jego zainteresowań wpisujących się w rozwój aktualnych problemów w światowej nauce i technice, dotyczących syntezy nowej generacji materiałów - powiedział w laudacji prof. Roman Leboda z Wydziału Chemii UMCS.

Podkreślił, że prof. Guńko w swoich badaniach wykorzystuje maksymalną możliwą liczbę metod badawczych - instrumentalnych i teoretycznych - i dlatego w jego publikacjach znajduje się dogłębna charakterystyka właściwości badanych materiałów.

- W konsekwencji w wielu przypadkach posłużyło to do opracowania procedur pozwalających na syntezę materiałów posiadających optymalne właściwości dla konkretnych przeznaczeń w technice i medycynie - dodał prof. Leboda.

Prof. Guńko w swoim wykładzie podkreślił, że od wielu lat współpracuje z UMCS, a rezultatem tej współpracy są liczne badania nowych materiałów i uzyskanie międzynarodowych grantów, dlatego przyznane mu wyróżnianie traktuje też jako uznanie dla wspólnej pracy badaczy z UMCS i jego macierzystej uczelni - Instytutu Chemii Powierzchni Narodowej Akademii Nauk Ukrainy.

- Podczas ostatnich dwóch dekad zsynetyzowaliśmy i zbadaliśmy setki nanotlenkowch materiałów we współpracy z kolegami z wydziału chemii UMCS - wyjaśnił uczony. Zaznaczył, że materiały te mogą być użyte m.in. jako nośniki leków, katalizatory, szczególnie fotokatalizatory, wypełniacze polimerów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH