Lublin: położne nie mają się gdzie kształcić Studia pomostowe dla położnych z Lubelszczyzny wymagają czasu na dojazd do Warszawy.

Położne z Lubelszczyzny zostały pozbawione możliwości dokształcania w ramach studiów pomostowych.

Jedyna uczelnia, która dotychczas kształciła odpłatnie w tym systemie, a mianowicie Uniwersytet Medyczny w Lublinie, rezygnuje z kształcenia położnych w ramach studiów pomostowych – napisała w liście opublikowanym w Portalu Pielęgniarek i Położnych Anna Ufnal. Położna skierowała list jednocześnie do posłów.

Położna zaznacza jednocześnie, że UM w Lublinie, to jedyna w regionie uczelnia kształcąca w zawodzie położne, mogąca starać się o dotacje na prowadzenie takich bezpłatnych studiów  Najbliższa uczelnia kształcąca położne jest dopiero w Warszawie.

Anna Ufnal zwraca również uwagę, że pielęgniarki są w lepszej sytuacji niż położne, bo te chce kształcić zaledwie kilkanaście uczelni w Polsce.

– Niestety nie mamy możliwości, jako samorząd, wpływania na decyzje uczelni – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Andrzej Tytuła – sekretarz Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych (ORPiP) w Lublinie. Możemy tylko prosić i monitować.

Tytuła stwierdził, że miejsc na studiach pomostowych finansowanych ze środków unijnych w ogóle w Lublinie jest niewiele, a Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacyjności w Lublinie, która ma akredytację Ministerstwa Zdrowia może przyjąć 60–70 studentów.

Sekretarz ORPiP podaje, że w ubiegłym roku lubelska izba, do której należy ok. 10 tys. pielęgniarek i położnych, dofinansowała ok. 1000 wniosków w różnych formach kształcenia, w tym ok. 50 proc. stanowiły wnioski na dofinansowanie studiów pomostowych.  

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH