Łódzkie: BioNanoPark będzie współpracował z BioParkiem w Charleroi

Przedstawiciele łódzkiego BioNanoParku podpiszą we wtorek (13 listopada) w Brukseli porozumienie o współpracy z BioParkiem w Charleroi. BioNanoPark to jeden z największych w Polsce kompleksów laboratoryjnych dla branży biotechnologicznej. Jego budowa kosztowała 76 mln zł.

Jak zapowiedział w piątek (9 listopada) wiceprezydent Łodzi Marek Cieślak, do podpisania umowy ma dojść w obecności prezydenta Bronisława Komorowskiego, który w październiku brał również udział w oficjalnym otwarciu BioNanoParku.

Prezes Łódzkiego Regionalnego Parku Naukowo-Technologicznego Andrzej Styczeń podkreślił, że BioNanoPark posiada nowoczesny budynek, laboratoria oraz specjalistów, ale nie ma takiego doświadczenia, jak park w Charleroi.

- Porozumienie, które podpiszemy, będzie gwarantowało nie tylko wymianę informacji, ale i możliwość korzystania ze sprzętu oraz pomoc we wszelkich obszarach wspólnego zainteresowania, w szczególności bio- i nanotechnologii - mówił dziennikarzom Styczeń.

BioPark w Charleroi funkcjonuje od 1999 roku. Ukierunkowany jest na biologię molekularną i biotechnologię. W jego skład wchodzą m.in. centra badawczo-naukowe tj. Centrum Obrazowania Mikroskopowego i Molekularnego, Instytut Biologii i Medycyny Molekularnej oraz Instytut Immunologii Medycznej i Laboratorium Biotechnologii Roślin.

BioNanoPark oficjalnie otwarty został na terenie łódzkiego Technoparku 15 października. Znajdują się w nim dwa duże laboratoria: biotechnologii przemysłowej i biofizyki molekularnej i nanostrukturalnej. Będą w nich prowadzone prace badawcze dla biznesu i ośrodków naukowych w Polsce i za granicą z zakresu m.in. medycyny (w tym implanty), ochrony środowiska, farmaceutyki, wojskowości.

W budynku znalazło się także 50 nowych biur dla Łódzkiego Inkubatora Technologicznego, w którym lokują się przedsiębiorstwa działające w nowoczesnych branżach, tj.: informatyka, produkcja aparatury leczniczej, nowych materiałów dla potrzeb medycyny i włókiennictwa. Budowa BioNanoParku kosztowała 76 mln zł, z czego 53 mln zł pochodziło z UE.

Łódzki Regionalny Park Naukowo-Technologiczny - Technopark istnieje od 2007 r. Największym jego udziałowcem jest gmina Łódź, a współudziałowcami m.in.: Urząd Marszałkowski w Łodzi, Uniwersytet Łódzki, Politechnika Łódzka oraz Uniwersytet Medyczny w Łodzi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH