Łódz: warsztaty z medycyny pola walki

Pierwsze warsztaty dla medycznego personelu wojskowego z zakresu medycyny pola walki odbyły się w środę (24 kwietnia) w Wojskowym Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi - poinformowała portal rynekzdrowia.pl ppłk Joanna Klejszmit-Bodziuch, rzecznik prasowy Inspektoratu Wojskowej Służby Zdrowia.

Do udziału w jednodniowych warsztatach zaproszeni zostali lekarze i ratownicy medyczni, przedstawiciele wszystkich rodzajów sił zbrojnych, na co dzień służący w jednostkach wojskowych, wyjeżdżający na misje zagraniczne - powiedziała nam w czwartek (25 kwietnia) ppłk Joanna Klejszmit-Bodziuch.

Podczas warsztatów zaprezentowane zostały doświadczenia szkoleniowe z zakresu medycyny ratunkowej, nowoczesne polowe urządzenia diagnostyczne, a także zmodernizowana baza dydaktyczna WCKMed.

Przedstawiciele wojsk specjalnych omówili zasady postępowania, znaczenie oraz ewolucję procedur TCCC (Tactical Combat Casualty Care). Od dwóch lat ten system praktycznego działania stanowi podstawową i obowiązkową bazę wyjściową w szkoleniu żołnierzy oraz wojskowego personelu medycznego.

Specjalista medycyny ratunkowej, anestezjologii i intensywnej terapii dr Krzysztof Ulbrych omówił zagadnienia dotyczące indywidualnego wyposażenia medycznego żołnierza, funkcjonowania Trauma Room, czyli szpitalnego oddziału ratunkowego oraz sposoby zintegrowanego działania w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia.

Prof. Waldemar Machała, kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, lekarz anestezjolog Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie, opisał szczegółowo zabieg torakotomii ratunkowej oraz przedstawił oparte o praktykę misji wyzwania stojące przed zespołem szpitala polowego.

Kierunki rozwoju ratownictwa taktycznego na współczesnym polu walki przedstawił prof. Zbigniew Dudkiewicz, prodziekan ds. Kształcenia Wojskowego, Wydziału Wojskowo-Lekarskiego UM w Łodzi.

W części praktycznej warsztatów odbył się dynamiczny pokaz sprzętu polowego i działania z wykorzystaniem specjalnie upozorowanego w celach dydaktycznych Ośrodka Symulacji Medycznej Pola Walki. To inicjatywa komendanta WCKMed płk. Zbigniewa Aszkielańca, który na misjach zagranicznych był kilkakrotnie i starał się odtworzyć w łódzkim centrum warunki zbliżone do tych panujących w Afganistanie czy na Bałkanach.

Ośrodek będzie udoskonalany. Dzięki temu ratownicy medyczni i lekarze mają okazję do praktycznego trenowania procedur podczas walki.

Organizatorem szkolenia był Szef Inspektoratu Wojskowej Służby Zdrowia płk lek. Piotr Dzięgielewski.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH