Łódź: uniwersytet medyczny będzie nadal zajmował się zdrowym starzeniem Centrum Badań nad Zdrowym Starzeniem jest ośrodkiem naukowym, badawczym i propagującym wiedzę na temat szeroko pojętej problematyki starzenia się. Fot. Archiwum

Władze Uniwersytetu Medycznego w Łodzi podsumowały we wtorek (29 listopada) działalność Centrum Badań nad Zdrowym Starzeniem. Dzięki przekazanym przez UE w ciągu trzech lat ponad 4,5 mln euro prowadzono m.in. badania naukowe, warsztaty edukacyjne dla seniorów i szkolenia dla personelu medycznego. Władze uczelni zapowiedziały kontynuację tej działalności.

W ciągu trzech lat, korzystając z ponad 4,5 mln euro środków unijnych, uczelnia stworzyła ośrodek naukowy - to dziesięć zespołów współpracujących ze sobą ściśle w badaniach nad zdrowym starzeniem.

- Dzięki tym pieniądzom mogliśmy poprawić jakość naszych badań naukowych, co uzyskaliśmy poprzez międzynarodową wymianę naukową i zainwestowanie ponad 1,5 mln euro w nowoczesny sprzęt. Program umożliwił też promocję naszych badań naukowych - zorganizowaliśmy dziesięć konferencji międzynarodowych z udziałem kilkuset wykładowców z całego świata - podkreślił koordynator Centrum prof. Marek L. Kowalski.

Centrum Badań nad Zdrowym Starzeniem (ang. Healthy Ageing Research Centre, HARC), stworzone przy Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, jest ośrodkiem naukowym, badawczym i propagującym wiedzę na temat szeroko pojętej problematyki starzenia się. W ramach projektu, w którym w latach 2013-2016 uczestniczyło 21 partnerów zagranicznych, stworzono m.in. wirtualne laboratorium prowadzące zaawansowane badania nad układem immunologicznym oraz pierwszy w Łodzi biobank, w którym są przechowywane próbki służące badaniom naukowym.

- Równolegle do działalności naukowej Centrum prowadziło bardzo intensywne działania w obszarze społecznym. Powołaliśmy Akademię Zdrowego Starzenia, która nie jest jedynie uniwersytetem trzeciego wieku, ale i realizacją idei, że osoby starsze należy nie tylko edukować, lecz starać się też zmieniać ich styl życia. W cyklach warsztatów przeszkoliliśmy ok. 1,3 tys. seniorów. Uważamy, że te działania to właściwa droga do propagowania zdrowego starzenia się, dlatego mamy zamiar je kontynuować - zaznaczył prof. Kowalski.

Tematy warsztatów w ramach Akademii Zdrowego Starzenia dotyczyły utrzymania sprawności fizycznej i psychicznej, zdrowego odżywianie i radzenia sobie z chorobami typowymi dla osób w starszym wieku. Z zajęć skorzystało 600 seniorów.

W ramach HARC zorganizowano też konferencje edukacyjne, które problematykę geriatryczną przybliżały lekarzom pierwszego kontaktu, pielęgniarkom, fizjoterapeutom. Uczestniczyło w nich ponad 200 osób.

W czasie konferencji podsumowującej projekt HARC, władze uczelni zapowiedziały, że - biorąc pod uwagę sukces projektu - badania nad zdrowym starzeniem i międzynarodowa współpraca w tej dziedzinie będą kontynuowane.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH