Łódź: będzie doktorat honoris causa UM dla prof. Szewacha Weissa

Uniwersytet Medyczny w Łodzi uhonoruje prof. Szewacha Weissa doktoratem honoris causa. Uroczystość ta ma się odbyć w marcu przyszłego roku i zbiec się w czasie z 10-leciem uczelni.

Pomysłodawcą uhonorowania prof. Szewacha Weissa jest prof. Paweł Górski, rektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

- Rektorowi chodziło o gest wobec społeczności żydowskiej, która w dużej mierze tworzyła niegdyś Akademię Medyczną w Łodzi - mówi w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl mgr Przemysław Andrzejak pełnomocnik rektora ds. rozwoju i promocji uczelni.

Jak tłumaczy w 1968 r. Żydzi, a wśród nich zasłużeni profesorowie łódzkiej akademii medycznej, zostali wydaleni z Polski.

- Uhonorowanie prof. Szewacha Weissa to ukłon w kierunku środowiska żydowskiego, które budowało naszą uczelnię. Gest, który ma budować stosunki ze środowiskiem, które także na naszej uczelni zostało skrzywdzone w 1968 roku - tłumaczy Przemysław Andrzejak.

Zwraca uwagę na fakt, że prof. Szewach Weiss jest ikoną budowania relacji pomiędzy Polską a Izraelem. Jest także znakomitym naukowcem, badaczem stosunków polsko-żydowskich. Według niego prof. Weiss jest wielkim ambasadorem Izraela w Polsce i Polski w Izraelu.

Prof. Weiss aktywnie funkcjonował w wielu łódzkich środowiskach, w tym także w lekarskim.

- Między innymi utrzymywał kontakty z profesorami naszego uniwersytetu aktualnymi i tymi, którzy mieszkają w Izraelu. Utrzymywał też kontakt z Markiem Edelmanem, który był przecież absolwentem Akademii Medycznej w Łodzi i był z Łodzią związany - dodaje Andrzejak.

W ubiegłym roku Senat UM w Łodzi podjął uchwałę potępiającą akty represji wobec osób pochodzenia żydowskiego, w której wyraził głębokie ubolewanie z powodu represji stosowanych wobec nauczycieli akademickich, pracowników administracji uczelni, jakie spotkały ich w 1968 r. Jak tłumaczy pełnomocnik rektora były to symboliczne przeprosiny, a teraz przyszedł czas na podziękowanie.

Uhonorowanie prof. Szewacha Weissa będzie na łódzkiej uczelni pierwszym doktoratem honoris causa dla człowieka niezwiązanego zawodowo z medycyną.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH