Łódź: Uniwersytet Medyczny stawia na umiędzynarodowienie studiów

350 studentów zagranicznych studiuje na łódzkim Uniwersytecie Medycznym. Uczelnia chce by było ich znacznie więcej, dzięki temu może poprawić swoją kondycję finansową. Zagraniczni studenci zapełniają sale wykładowe, gdyż polskich słuchaczy jest z każdym rokiem coraz mniej.

Ma to związek m.in. z coraz mniejszym przyrostem naturalnym w kraju. W ciągu dekady liczba rodzimych studentów może zmniejszyć się nawet o jedną trzecią. Coraz więcej Polaków decyduje się też na dalszą edukację poza granicami kraju. Dlatego pełna obsada uczelnianych ław jest coraz trudniejsza.

Jak przyznaje nam Przemysław Andrzejak , pełnomocnik rektora Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, ten problem dotyka całą Europę. Dlatego zachęcenie studentów zagranicznych do podjęcia edukacji w naszym kraju jest sporym wyzwaniem. Dziś odsetek obcokrajowców w łódzkiej uczelni stanowi ok. 5 proc. ogólnej liczby studentów.

Wśród nich najliczniejszą grupę stanowią obywatele Stanów Zjednoczonych, Francji, Hiszpanii i państw azjatyckich.

Poza uzupełnieniem obsady studntów, UM na zagranicznych studentach może też zarobić. Ile? Rocznie 10 tys. Euro od jednego słuchacza.

– O tym, że sytuacja finansowa wyższych uczelni w kraju nie jest najlepsza nie trzeba nikogo przekonywać. Nie ma co ukrywać, że dzięki pozyskanym w ten sposób pieniądzom jesteśmy w stanie dalej się rozwijać – zaznacza Przemysław Andrzejak.

Dodaje, że nie chodzi tu tylko o komercyjną działalność. Takie umiędzynarodowienie otwiera uczelni możliwość współpracy z zagranicznymi placówkami naukowymi, to również płaszczyzna wymiany doświadczeń i kultury oraz szansa na promocję placówki za granicą.

Jak przyznaje nasz rozmówca, choć jesteśmy w Unii problemem wciąż pozostaje uznaniowość polskich dyplomów na międzynarodowym rynku pracy. Rozwiązania przedstawiciele Łódzkiego Uniwersytetu Medycznego i innych krajowych uczelni będą szukać w trakcie rozpoczętej dziś ogólnopolskiej konferencja „Studenci zagraniczni w Polsce", która jest organizowana w ramach programu „Study in Poland".

Na konferencji poruszane będą kwestie związane z rozwojem mobilności studentów i pracowników naukowych". Konferencja odbywa się w Łodzi w dniach 23-25 lutego 2011 r. w hotelu Ambasador.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH