Lindau: 25 laureatów nagrody Nobla spotka się z młodymi naukowcami

Na rozpoczynającym się w niedzielę (26 czerwca) spotkaniu młodzi badacze z 80 krajów oraz naukowcy uhonorowani nagrodą Nobla będą rozmawiać o przyszłości medycyny. Polskę reprezentować będzie czworo laureatów programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (FNP). Impreza potrwa cały tydzień.

Jak poinformowała Magdalena Kołomańska z FNP, tegoroczne spotkanie w Lindau poświęcone jest zagadnieniom z zakresu fizjologii i medycyny. Głównym tematem będzie zdrowie w perspektywie globalnej.

- Duża część światowej populacji narażona jest na choroby takie jak malaria, HIV czy gruźlica. Innym ważnym zagadnieniem poruszanym w czasie trwania Spotkań z Noblistami będzie proces komunikacji komórkowej i pytanie, w jaki sposób badania nad tym fenomenem przyczyniają się do rozwoju nowych leków. Planowana jest również dyskusja na temat ostatnich postępów w genetyce - wyjaśniła Kołomańska.

W spotkaniu weźmie udział czworo badaczy z Polski - laureatów stypendium START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej dla wybitnych młodych naukowców z 2010 r.

- Od 2006 roku Fundacja finansuje udział kilku laureatów START-u w tym prestiżowym wydarzeniu. W tym roku będą to: Łukasz Małek z Instytutu Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie, Aleksandra Maruszak z Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego PAN w Warszawie, Maria Mosor z Instytut Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu oraz Tomasz Wojtowicz z Wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego - poinformowała przedstawicielka fundacji.

W programie spotkania w Lindau są dyskusje panelowe, wykłady, seminaria i nieformalne rozmowy. W tym roku dodatkową możliwość konfrontacji z największymi osobistościami świata nauki stwarzają tzw. klasy mistrzowskie - kursy, na których młodzi uczeni przestawiają swoje badania i dyskutują o nich z noblistami. Kolejną formą wymiany poglądów są dyskusje, podczas których laureaci nagrody Nobla i badacze młodego pokolenia zamieniają się miejscami - tutaj to nobliści zadają pytania, a odpowiedzi udzielają młodzi naukowcy

Spotkania z noblistami w Lindau na południu Niemiec organizowane są od 1951 roku. Umożliwiają wymianę poglądów, wiedzy i doświadczeń między najwybitniejszymi uczonymi we współczesnej nauce a wyróżniającymi się badaczami młodego pokolenia. "Kształcić. Inspirować. Łączyć" (Educate. Inspire. Connect) - to motto i główne wartości promowane przez Radę ds. Spotkań z Laureatami Nagrody Nobla w Lindau oraz Fundację Spotkania z Noblistami w Lindau - organizatorów wydarzenia.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH