Lekcja anatomii, czyli o donacji zwłok i pokorze wobec śmierci

Dzięki programom świadomej donacji zwłok do katedr anatomii trafiają ludzkie ciała, które służą do realizacji badań naukowych oraz zadań dydaktycznych. Z preparatów pozyskanych z ludzkich zwłok korzystają też np. doświadczeni chirurdzy ortopedzi. Na kadawerach mogą doskonalić technikę małoinwazyjnych zabiegów artroskopowych.

Jak podkreśla Śląski Uniwersytet Medyczny, zachęcając do świadomej donacji zwłok, katedry i zakłady anatomii prawidłowej są jednostkami, które uczą studentów i lekarzy wykorzystując w celach dydaktycznych zwłoki ludzkie.

Świadoma donacja
''Próby uczenia studentów anatomii za pomocą atlasów anatomicznych, oraz uczenie się na modelach anatomicznych lub na plastynowanych preparatach kończyły się zawsze obniżeniem poziomu nauczania, jak również obniżeniem poziomu zachowań etycznych studentów i lekarzy'' - przekonują organizatorzy pierwszego w Polsce programu świadomej donacji zwłok, który działa z powodzeniem już od 2003 roku i zebrał kilkaset deklaracji o donacji.

Jak wspomina dr Grzegorz Bajor, kierownik Katedry i Zakładu Anatomii Prawidłowej SUM, pierwsze lata charakteryzowały się znikomą liczbą zgłoszeń darczyńców.

- Dopiero po dokonaniu przeze mnie regulacji prawnych oraz wspólnym opracowaniu z władzami uczelni regulaminu, zatwierdzeniu zarządzenia przez rektora, program stał się oficjalnym programem ujętym w prawne ramy. W chwili obecnej w naszej bazie danych znajduje się 887 deklaracji. Rocznie liczba deklaracji darczyńców to 110-140 - informuje dr Bajor.

Podaje, że liczba ciał darczyńców przyjmowanych przez Katedrę, to 20-25 rocznie.

Zdaniem Grzegorza Bajora, świadomość społeczna dotycząca przekazania własnego ciała do celów naukowych jest coraz większa.

- Można zaobserwować bardzo duże zainteresowanie i zrozumienie potrzeby takiej formy wsparcia uczelni, mającej na celu jak najlepsze przygotowanie lekarza do zawodu - stwierdza nasz rozmówca.

Pochówek z szacunkiem
Przypomina też, że corocznie odbywają się oficjalne uroczystości pochówku darczyńców, w których uczestniczą rodziny zmarłych, przedstawiciele władz uczelni, władz miasta, studenci szkolący się na wydziale; na ceremonię zapraszane są media.

- Zbliżamy się do jubileuszowego X Pochówku, który tradycyjnie odbędzie się na przełomie maj/czerwiec 2013 r. Uczelnia posiada swoje miejsce składania prochów darczyńców w Parku Pamięci-Ruda Śląska z własnym kolumbarium oraz tablicą upamiętniającą tych zmarłych - mówi naukowiec.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH