Lekarze zza wschodniej granicy nie będą musieli nostryfikować dyplomów? Lekarze zza wschodniej granicy nie będą musieli nostryfikować dyplomów? Fot. Shutterstock

Ministerstwo Zdrowia chce, by lekarze z dyplomem zza wschodniej granicy, szczególnie z Ukrainy, mogli szybciej leczyć polskich chorych. Dlatego wraz z resortem nauki pracuje nad takimi zmianami w prawie, by cudzoziemcy nie musieli nostryfikować dyplomu.

Na początku marca minister zdrowia wystąpił do ministra nauki i szkolnictwa wyższego z wnioskiem o zmiany w rozdziale drugim rozporządzenia z 22 grudnia 2015 r. w sprawie nostryfikacji dyplomów ukończenia studiów za granicą.

Rzeczniczka MNiSW Katarzyna Zawada zaznacza, że prace są na bardzo wstępnym etapie. Ułatwienia miałyby być lekarstwem na chroniczny brak lekarzy. 

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL) Maciej Hamankiewicz jest jednak za utrzymaniem egzaminu nostryfikacyjnego, ale wolałby, żeby przeprowadzany był przez izby lekarskie. Dziś - tłumaczy w "Rzeczpospolitej" - organizowany jest przez osiem uczelni medycznych, z których każda opracowuje własne pytania egzaminacyjne.

Ukraińcy to dziś po Polakach najliczniejsza grupa narodowa praktykująca medycynę w naszym kraju. Jest ich 314, co stanowi 36 proc. wszystkich 1142 cudzoziemców z prawem wykonywania zawodu.

Zdaniem ekspertów na wzajemne uznawanie kwalifikacji lekarskich Ukrainy może się nie zgodzić Unia Europejska. Oznaczałoby to bowiem, że kwalifikacje zostaną uznane we wszystkich krajach członkowskich.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH