Lekarze z zagranicy nie wypełnią luki pokoleniowej wśród polskich lekarzy Dr Wojciech Domka, prezes Okregowej Rady Lekarskiej w Rzeszowie.

Nie ma realnej możliwości, aby lekarze z Ukrainy wypełnili lukę pokoleniową w polskiej służbie zdrowia - mówi nam dr Wojciech Domka, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Rzeszowie, którego zapytaliśmy o szanse na pozyskanie przez szpitale lekarzy, obywateli Ukrainy.

Rzeczywiście w ostatnich latach zauważamy, że w regionie pojawiają się koledzy lekarze z Ukrainy, którzy podejmują pracę. Na pewno nie jest im łatwo, gdyż jako lekarze spoza kraju UE w porównaniu z kolegami z krajów unijnych mają do przebycia dłuższą drogę, by uzyskać prawo wykonywania zawodu.

Nie ma realnej możliwości, aby lekarze z Ukrainy wypełnili lukę pokoleniową wśród polskich lekarzy. Zainteresowanych pracą w Polsce jest po pierwsze zbyt mało, po drugie warunki pracy i płacy w Polsce nie są szczególnie atrakcyjne i wreszcie po trzecie droga do uzyskania prawa wykonywania zawodu dla lekarza z kraju spoza UE jest dość trudna.

To, ilu kolejnych lekarzy zza wschodniej granicy podejmie w najbliższych latach pracę w Polsce będzie zależało m.in. od prawa regulującego warunki dopuszczenia do wykonywania zawodu. W moim przekonaniu, w tej kwestii nie powinno być - i tego bym bezwzględnie przestrzegał - żadnej taryfy ulgowej dla obcokrajowców czy obywateli polskich studiujących poza krajem unijnym.

Każdy absolwent - lekarz, obywatel polski kończący studia na Ukrainie, czy obywatel ukraiński z dyplomem lekarskim tamtejszego uniwersytetu medycznego, powinien bezwzględnie podlegać tym samym zasadom, co koledzy kończący studia w Polsce plus dodatkowo uzyskać na polskiej uczelni tzw. uznanie dyplomu.

Lekarz z zagranicy musi komunikatywnie władać językiem polskim, zdać satysfakcjonująco Lekarski Egzamin Końcowy. Dopiero wówczas może starać się we właściwej izbie lekarskiej o prawo wykonywania zawodu. I oczywiście otrzyma je, jeżeli spełni te określone ustawą wymogi. Potwierdzi tym samym, jak każdy lekarz, swoje przygotowanie do zawodu.

Uważam, że prawo nie powinno być bardziej restrykcyjne wobec kolegów lekarzy z zagranicy chcących pracować w Polsce. Powinniśmy również dołożyć starań, aby nie stwarzać żadnych innych sztucznych problemów. Jeśli lekarze obcokrajowcy dopełnią formalności, powitajmy ich w Polsce i traktujmy jak kolegów.

Myślę, że coraz częściej będziemy w naszych szpitalach i przychodniach spotykać lekarzy z zagranicy, w tym z Ukrainy. Migracja lekarzy jest procesem, który możemy obserwować na całym świecie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH