Lekarze rezydenci chcą poprawy sytuacji zawodowej Lekarze rezydenci chcą poprawy sytuacji zawodowej. Fot. Fotolia

Rezydenci chcą wyższego wynagrodzenia za pracę i respektowania ich praw. Zabiegają też o poprawę jakości kształcenia specjalizacyjnego. Robią to w oryginalny sposób - w ramach akcji "Adoptuj Posła".

Porozumienie Rezydentów OZZL od ponad miesiąca przeprowadza akcję o roboczym tytule „Adoptuj Posła”, której celem jest odbywanie spotkań z parlamentarzystami i informowanie ich o trudnej sytuacji lekarzy pracujących na etatach rezydenckich.

Bezpośrednim impulsem do przeprowadzenia tych spotkań było rozpoczęcie procedowania nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza i lekarzy dentysty przywracającej staż podyplomowy.

W ustawie tej określone jest bowiem minimalne wynagrodzenie lekarza pracującego na etacie opłacanym przez państwo, to jest etacie rezydenckim, które ma wynosić nie mniej niż 70 proc. średniej krajowej. Wskaźnik ten jest rażąco za niski, istnieje powszechna zgoda środowiska lekarskiego, że powinien on wynosić 200 proc. w przypadku lekarzy bez specjalizacji i 300 proc. w przypadku lekarzy specjalistów - podaje w informacji dla prasy prowadzące akcję "Adoptuj Posła" Porozumienie Rezydentów OZZL.

Jak przypomina Damian Patecki, przewodniczący zarządu PR OZZL, uchwałę Naczelnej Rady Lekarskiej o konieczności natychmiastowego podniesienia wynagrodzenia do wspomnianego poziomu podpisał w 2006 roku obecny minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, a wówczas przewodniczący Naczelnej Rady Lekarskiej i postulował to przez 10 lat swojej pracy w lekarskim samorządzie.

- Ponieważ zmiany dotyczące dysponowania środkami publicznymi wymagają działania i współpracy ze strony całego rządu, została podjęta wspomniana akcja „Adopcji Posłów”, po to aby pomóc panu ministrowi Radziwiłłowi przekonać rząd do podniesienia płac w ochronie zdrowia - informuje przew. zarządu PR OZZL.

Wyjaśnia: - Ze względów organizacyjnych w pierwszej fazie projektu zawęziliśmy wybór posłów do Prawa i Sprawiedliwości, Kukiz15, a także polityków pozostałych partii, którzy zasiadają w sejmowej komisji zdrowia. Daje to łącznie 263 posłów, z czego politycy partii rządzącej stanowią 224 osoby. Ostatecznie próba kontaktu z posłami została przeprowadzona ze 180 osobami.

Młodzi lekarze oddolnie organizują się, wybierając posłów w pobliżu miejsca zamieszkania i umawiają się na spotkania. Odbyło się już ponad 110 spotkań. "Wszystkie były bardzo konstruktywne, przebiegały w miłej atmosferze, posłowie byli żywo zaangażowani w rozmowę, notowali i zadawali pytania. Starali się jak najlepiej wykorzystać bezpośrednią szansę na poznanie prawdy o funkcjonowaniu służby zdrowia w Polsce" - twierdzi Porozumienie Rezydentów w komunikacie dla mediów.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH