Lekarze chcą zmian w Państwowym Egzaminie Specjalizacyjnym Fot. Archiwum RZ (zdjęcie ilustracyjne)

Rezydenci apelują do resortu zdrowia o zmiany w egzaminie specjalizacyjnym, chcą m.in. obowiązku wskazania literatury, na podstawie której układane są pytania. Ostatniego egzaminu nie zdało kilkadziesiąt procent lekarzy; najwięcej z anestezjologii - 91 proc.

Zarząd Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy zwrócił się do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła o pilną interwencję w związku z bardzo słabymi wynikami Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego z większości specjalizacji.

Stopień trudności wykracza poza program?
OZZL zwraca uwagę, że z danych Centrum Egzaminów Medycznych (CEM) w Łodzi wynika, że egzaminu nie zdało kilkadziesiąt procent przystępujących do niego lekarzy. Egzaminu z anestezjologii i intensywnej terapii nie zaliczyło aż 91 proc. osób, z chirurgii plastycznej - 86 proc., ortopedii - 66 proc., a z chirurgii dziecięcej - 62 proc.

Bardzo wielu lekarzy nie zaliczyło też egzaminu ze stomatologii dziecięcej, chorób zakaźnych, medycyny nuklearnej, patomorfologii, medycyny pracy i chirurgii ogólnej.

Zdaniem rezydentów stopień trudności pytań PES wykraczał poza ramy obowiązujących programów specjalizacji. Krytykują również formę pytań testowych (np. podwójne zaprzeczenia) oraz "pytania oparte na pojedynczych doniesieniach i opiniach, a nie ugruntowanej i potwierdzonej wiedzy". Zaznaczają, że wiele pytań "wydaje się być układanych na podstawie podręczników i publikacji, które nie znajdują się w spisie obowiązującej do specjalizacji literatury".

Za mało czasu na spokojne przygotowania
Zaznaczają też, że termin egzaminu jest ustalany z miesięcznym wyprzedzeniem, co uniemożliwia im "spokojne przygotowanie merytoryczne" i utrudnia realizację zobowiązań zawodowych. Zdaniem rezydentów termin ten powinien on być ogłaszany nie później niż pół roku przed egzaminem.

"Biorąc pod uwagę długość kształcenia lekarza specjalisty oraz ogrom pracy włożonej przez nas w zdobycie odpowiednich umiejętności oraz doświadczenia, uważamy, że jest to postępowanie lekceważące to zaangażowanie i wysiłek" - oceniają rezydenci.

Proszą ministra zdrowia o zweryfikowanie informacji o nakazie wydanym przez dyrektora CEM ograniczającym do 5 proc. tę część pytań, które mogą powtarzać się względem poprzednich sesji egzaminacyjnych.

Proszą o wskazanie literatury
Rezydenci wnioskują także, by jeszcze przed wiosenną sesją egzaminacyjną w 2016 r. dokonać zmian polegających m.in. na wskazaniu podręcznika i literatury, na podstawie których układane są pytania; ujawnianiu po każdym teście pytań wraz z odpowiedziami i ich źródłem oraz zapewnieniu możliwości odwołania się od egzaminu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH