Lekarz jak do ściany, czyli pacjent wie lepiej Przyjmowanie leków nie okaże się w pełni skuteczne, jeśli pacjent nie wypełni zaleceń lekarskich.

W Polsce dopiero zaczynamy dostrzegać problem compliance, czyli współpracy pacjenta z lekarzem i stosowania się do zaleceń - mówi dr Przemysław Kardas z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

– Niewiele ponad połowa pacjentów stosuje leki zgodnie z zaleceniami lekarza – mówi portalowi rynekzdrowia.pl dr Przemysław Kardas.

Problemem jest zapóźnienie: podczas gdy w na zachodzie Europy stosuje się już odpowiednie programy zapobiegawcze i informacyjne, w Polsce dopiero zaczynamy mówić o tym problemie.

– Nie wystarczy powiedzieć pacjentowi, żeby zażywał leki systematycznie. Na to, czy on to zrobi, ma wpływ bardzo wiele czynników. Nie jest to tylko kwestia zaufania do lekarza – wyjaśnia dr Przemysław Kardas.

Bardzo ważna jest edukacja lekarzy oraz konieczność pomagania pacjentom na wszelkie możliwe sposoby. Jak?

– Na przykład przepisując, jeśli to jest możliwe, przyjmowanie leków podczas posiłków, a nie o konkretnej godzinie. To zawsze ułatwia prowadzenie terapii – opisuje dr Kardas.

Według eksperta nie tylko mniej wykształceni czy zamożni pacjenci nie słuchają zaleceń lekarskich. To także od lekarza zależy, czy przekona pacjenta do poddania się terapii i regularnego stosowania przepisanych leków.

Według statystyk prawie połowa pacjentów nie przyjmuje leków zgodnie z zaleceniami.

Powyższa informacja pochodzi z niedawnego badania Pentora.

Jak mówi Rzeczpospolitej dr Roman Danielewicz, dyrektor Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Ministerstwie Zdrowia warto, aby przy zmianie standardów nauczania medycy zastanowić się nad możliwością ujęcia w programach studiów niektórych z kwestii związanych z compliance. Według niego nawiązanie do compliance powinno się znaleźć w programach specjalizacji, w kształceniu podyplomowym, doskonaleniu zawodowym.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH