Lekarski Egzamin Państwowy: dobry wynik absolwentów to prestiż dla uczelni. Pieniędzy z tego nie ma

Absolwenci poznańskiego Uniwersytetu Medycznego zdali najlepiej Lekarski Egzamin Państwowy w sesji jesiennej 2012, a najgorzej ich koledzy z Lublina. Teraz ci pierwsi mogą przebierać w najbardziej poszukiwanych specjalizacjach, natomiast wynik tych drugich to ważny sygnał, że system kształcenia w uczelni należy poprawić.

Do Lekarskiego Egzaminu Państwowego w tegorocznej sesji jesiennej przystąpiło w całym kraju 5056 lekarzy stażystów, uzyskując średnio 137 punktów. Najlepszą wiedzą wykazali się absolwenci Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, ich średnia to 141,34 pkt. Nieco słabiej wypadło Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie -140,18 pkt oraz Gdański Uniwersytet Medyczny z 139,75 pkt.

Ostatnie miejsca spośród 11 medycznych uczelni w kraju przypadły: Uniwersytetowi Medycznemu we Wrocławiu - 135,22 pkt i Uniwersytetowi Medycznemu w Lublinie 132,31 pkt.

Maksymalny wynik wśród stażystów to 184 punkty (przy możliwych do zdobycia 196), a minimalny - 45. Stu dziesięciu lekarzy stażystów nie uzyskało minimum niezbędnego do zdania egzaminu, które wyniosło 110 punktów.

Dobrze się przygotowaliśmy
Jak przyznaje nam prof. Marek Ruchała, rzecznik Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu sukces tutejszych absolwentów to kolejne potwierdzenie prestiżu uczelni. - Trzeba przyznać, że przez ostatnie lata analizowaliśmy wyniku naszych absolwentów. Dzięki temu mogliśmy znaleźć obszary, które wymagały wzmocnienia, aby kolejne roczniki osiągały coraz lepsze wyniki - stwierdza nasz rozmówca.

Jednak jak zauważa, fakt, że od kilku lat poznańska uczelnia jest uznawana za jedną z najlepszych w kraju sprawia, że cieszy się dużym zainteresowaniem przyszłych studentów, a przez sito rekrutacyjne przechodzą zdecydowanie najzdolniejsi kandydaci. - Tym samym już na starcie niejako jesteśmy wygrani - zaznacza prof. Ruchała.

Nie bez znaczenia jest też fakt, że w Poznaniu studiuje blisko tysiąc cudzoziemców. Dzięki temu poprawiła się kondycja finansowa uczelni.

- To z kolei pozwala nam zatrudniać najlepszych wykładowców, którym możemy zaproponować adekwatne do ich kompetencji wynagrodzenie. Wprowadzamy coraz nowsze formy edukacji. Aby nasi adepci nie mieli problemów z nostryfikacją swoich dyplomów, nasz poziom nauczania musiał stać się kompatybilny z tym co oferują zagraniczne uczelnie - mówi profesor.

Czas przemyśleń
W Lublinie wyniki nie napawają optymizmem. Tym bardziej, że niespełna trzy lata temu, to właśnie adepci tej uczelni uzyskiwali najlepsze wyniki w kraju. Prof. Andrzej Drop, rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie zwraca jednak uwagę, że o miejscu w rankingu poszczególnych uczelni decydują często zaledwie kilkupunktowe różnice.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH