Kto ma największe szanse na Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny? Fot. archiwum

Firma Clarivate Analytics ogłosiła nazwiska naukowców, którzy mają duże szanse na zdobycie Nagrody Nobla. Wśród nich znaleźli się m.in. specjaliści od nowotworów, węglowej elektroniki, nowych ogniw słonecznych czy neuroekonomii.

Tydzień noblowski rozpocznie się 2 października przyznaniem Nagrody Nobla z fizjologii i medycyny, a zakończy 9 października wskazaniem laureata Nobla z ekonomii.

Od 2002 roku przed przyznaniem Nobli, należący do Thomson Reuters departament Intellectual Property & Science wskazywał zasłużonych naukowców z dużymi szansami na wygraną. Teraz tradycję tę kontynuuje serwis Web of Science należący do firmy Clarivate Analytics.

Zwycięzcy tego plebiscytu nazywani są Laureatami Cytowań. Prognozy powstają bowiem na podstawie liczby cytowań ich publikacji przez innych naukowców. Liczba ta w pewnym stopniu odzwierciedla wpływ, jaki dana praca wywarła na naukę.

Oczywiście prognozy nie zawsze się sprawdzają. Jednak dotąd specjalistom udało się przewidzieć 43 przyznane Nagrody Nobla, z czego 9 laureaci konkursu otrzymali w tym samym roku, a 16 w ciągu dwóch kolejnych lat.

W tym roku, według ekspertów z Clarivate Analytics w dziedzinie fizjologii i medycyny szansę na Nobla ma m.in. Lewis C. Cantley z Cornell University za odkrycie ścieżki sygnałowej kinazy 3-fosfatydyloinozytolu (PI3K) oraz wyjaśnienie jej roli we wzroście guzów. Jak wyjaśniają autorzy listy, praca ta przyczyniła się do opracowania nowych terapii przeciw nowotworom, cukrzycy, a także chorobom autoimmunologicznym.

W tej samej dziedzinie wytypowany też został Karl J. Friston z University College London za fundamentalny wkład w analizę danych pochodzących z badań obrazowych mózgu (szczególnie z wykorzystaniem statystycznego mapowania opartego na parametrach oraz morfometrii opartej na wokselach (najmniejszy element grafiki 3D). Dzięki temu lepiej zrozumiano np. patogenezę schizofrenii.

Wśród potencjalnych noblistów z zakresu fizjologii i medycyny znaleźli się też Yuan Chan oraz Patrick S. Moore - obaj z University of Pittsburgh za odkrycie wirusa wywołującego mięsaka Kaposiego (human herpesvirus 8 - KSHV/HHV8). Nowotwór ten często dotyka osoby zakażone wirusem HIV.

Już za niespełna tydzień będzie się można przekonać, na ile te przewidywania okazały się trafne.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH