Kształcenie przyszłych lekarzy: symulacje zamiast staży - już od 2017 roku Studenci zamiast stażu w szpitalach będą odbywali praktyki na symulatorach medycznych. Fot. Śląski Uniwersytet Medyczny

Studenci ostatniego roku medycyny w październiku 2017 r. jako pierwsi zamiast stażu w szpitalach będą odbywali praktyki na symulatorach medycznych. W Akademii Medycznej w Łodzi trwają przygotowania do budowy takiego centrum dydaktyki.

Całkowity koszt łódzkiej inwestycji to ponad 52 mln zł. - Kwota potrzebna jest na adaptacje pomieszczeń i wyposażenie. Mamy nadzieję, że znaczna część środków będzie pochodzić z funduszy unijnych - mówi Gazecie Wyborczej Joanna Orłowska, dyrektor biura rektora Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Tłumaczy, że dzięki nowoczesnym technologiom w bezpiecznych warunkach można symulować skomplikowany zabieg czy procedurę medyczną.

Powstawanie Centrów Symulacji Medycznej jest konieczne, gdyż studenci szóstego roku studiów lekarskich będą w nich odbywali praktyki. Takie rozwiązanie przyjęto wraz z włączeniem stażu do programu ostatniego roku studiów na kierunku lekarskim.

Władze uczelni czas realizacji inwestycji przewidują za 12 miesięcy. - Inwestycja Centrum Symulacji Medycznych musi zakończyć się przed rozpoczęciem roku akademickiego 2017/2018 ze względu na studentów, którzy rozpoczęli naukę według nowej podstawy programowej - zaznacza Orłowska.

Projekt opracowany został w 2013 r. CSM zlokalizowane będzie w Centrum Kliniczno-Dydaktycznym.

Centra Symulacji Medycznych powstają przy każdym uniwersytecie medycznym. Niedawno o rozpoczęciu przygotowań do budowy informował np. Uniwersytet Medyczny w Lublinie.

- Studenci będą mieli możliwość przećwiczenia na fantomach i symulatorach sytuacji, z którymi spotkają się później, jako lekarze czy ratownicy w karetkach pogotowia i na salach operacyjnych. Nauczą się posługiwać nowoczesną aparaturą - informował rzecznik Uniwersytetu Medycznego w Lublinie Włodzimierz Matysiak.

- Nauka studentów medycyny na fantomach jest zgodna z tendencjami na świecie. Tak się postępuje na uczelniach w Europie Zachodniej i USA. Trenażery będą wykorzystywane do opanowania poszczególnych procedur, takich jak na przykład wkłucia dożylne, intubacje czy badanie pacjentów - dodał Matysiak.

Wcześniej Krzysztof Bąk, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia mówił portalowi rynekzdrowia.pl, że „prace nad tworzeniem centrów symulacji są w obszarze szczególnej uwagi resortu zdrowia”, właśnie ze względu na zmiany legislacyjne związane z wdrażaniem praktycznego nauczania zawodu.

- W latach 2012 i 2013 MZ przekazało, na wniosek poszczególnych uczelni medycznych, środki służące dofinansowaniu prac projektowo-dokumentacyjnych dotyczących utworzenia Centrów Symulacji Medycznych - informuje Bąk.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH