Kształcenie pielęgniarek i położnych: nowelizacja - na razie inaczej uczyć nie kazano

3 września wejdzie w życie nowelizacja ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej. Zmienione zapisy wydłużają czas przygotowania nowych programów szkoleń o dwa lata. Dzięki temu udało się uniknąć dwuletniej luki w przepisach dotyczących systemu kształcenia pielęgniarek i położnych.

Programy miały zostać przygotowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych do 23 sierpnia 2013 roku. Nie zostały. Teraz mają być gotowe do 23 sierpnia 2015 roku.

Nowe programy ramowe już istnieją

Co prawda do 3 września nie mogą zostać uruchomione żadne szkolenia i kursy, ale po tym terminie, przez kolejne dwa lata kształcenie pielęgniarek i położnych będzie mogło się odbywać zgodnie z programami ramowymi obowiązującymi przed 23 sierpnia 2011 r., czyli na razie nic się nie zmienia.

Wszystko przez zaniedbania legislacyjne i fakt, że resort zdrowia nie zapewnił środków finansowych CKPPiP na przygotowanie szczegółowych programów kształcenia pielęgniarek. Jak zapewniła Barbara Kot-Doniec, dyrektor CKPPiP, brak ciągłości przepisów w żaden sposób nie zagrozi procesowi kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych.

Nowe programy ramowe już istnieją, zostały opracowane przez 218 różnych podmiotów, m.in. uczelnie, szpitale i izby pielęgniarek i położnych. Do czasu przygotowania szczegółowych, będą obowiązywały dotychczasowe programy ramowe. Nad nowymi programami szczegółowymi prace mają ruszyć natychmiast, gdy CKPPiP otrzyma gwarancje ich finansowania, szacowane na ok. 3 mln zł.

Ile specjalizacji i kursów kwalifikacyjnych
Burza, także w Sejmie, wokół ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej, wiąże się również z wykazem dziedzin pielęgniarstwa oraz mających zastosowanie w ochronie zdrowia, w których mogą być prowadzone specjalizacje i kursy kwalifikacyjne, oraz ramowych programów specjalizacji dla pielęgniarek i położnych.

Obecnie obowiązuje w tym zakresie rozporządzenie ministra zdrowia z 29 października 2003 roku, w którym istnieje 26 dziedzin szkoleń specjalizacyjnych dla pielęgniarek i położnych oraz 21 dziedzin kursów kwalifikacyjnych. Resort zdrowia przygotowuje jednak w tym zakresie istotne zmiany. Pojawiają się jednak kolejne informacje na ten temat.

Wiceminister zdrowia Aleksander Sopliński mówił 23 lipca na posiedzeniu plenarnym Sejmu o ukończeniu prac nad nowym rozporządzeniem, w którym miało się znaleźć zamiast 26 specjalizacji tylko 14 i zamiast 21 kursów - 23. Zaledwie dwa dni później, w wypowiedzi Soplińskiego pojawiło się już 15 specjalizacji i 24 kursy.

Według informacji, jakie uzyskał portal rynekzdrowia.pl w Ministerstwie Zdrowia, najnowsza wersja przygotowywanego rozporządzenia przewiduje 17 szkoleń specjalizacyjnych i 24 kursy kwalifikacyjne.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH