W piątek i sobotę (18-19 września 2009 r.) w międzynarodowym towarzystwie lekarze alergolodzy będą dyskutować o fotoalergii. To pierwsza międzynarodowa Konferencja Fotoalergii (Photoallergy Meeting & Photopatch Test Course).

Fotoalergia to niezmiernie ważny, lecz mało znany problem zdrowotny i społeczny. Fotoalergia należy do chorób skóry prowokowanych przez światło (zwanych potocznie „uczuleniem na słońce”) dotyczących bez mała 5 proc. Polaków. Wykazały to badania przeprowadzone w ubiegłym roku przez Instytut Dermatologii w Krakowie.

Wbrew pozorom wcale nie chodzi tutaj o banalne oparzenia słoneczne! Większość chorych nawet nie zdaje sobie sprawy, że ich „uczulenie na słońce” może być objawem choroby o potencjalnie ciężkim przebiegu, niekiedy nawet groźnej dla życia. Wydaje się niestety, że również nie wszyscy lekarze zdają sobie z tego sprawę. Zbyt często pacjenci z fotoalergią słyszą od lekarzy, że „tego się nie diagnozuje”, „tego się nie leczy”, „trzeba się nauczyć żyć z tym do końca życia”.

Organizatorzy konferencji mają nadzieję, że przyczynią się do zmiany tego stanu rzeczy. Wykłady wygłoszą światowej sławy specjaliści w dziedzinie fotoalergii z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Holandii, Szwajcarii oraz Polski – autorzy podręczników, twórcy międzynarodowych standardów medycznych w tej dziedzinie.

Do Krakowa przybędzie 110 specjalistów z 18 krajów z 4 kontynentów. Odległość, jaką przebyć muszą niektórzy spośród uczestników (np. z Australii czy USA) uzmysławia wyjątkowość konferencji. Dobitnie świadczy, że problem fotoalergii ma zasięg globalny.

Patronem konferencji jest Europejskie Towarzystwo Wyprysku Kontaktowego (ESCD), uznana organizacja europejska o ponad 20-letniej historii, skupiająca wysokiej klasy specjalistów. Patronat ESCD nad naszą konferencją stanowi wielkie wyróżnienie. Starania o uzyskanie zgody na organizację w Krakowie konferencji pod patronatem tej organizacji trwały od 2006 r.

Program konferencji oraz streszczenia wykładów zamieszczono na stronie www.photopatch.eu oraz o Europejskim Towarzystwie Wyprysku Kontaktowego:  www.escd.org.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH