Kraków: rośnie konkurent dla Collegium Medicum? Po raz pierwszy w Polsce na prywatnej niemedycznej uczelni będą studiować studenci medycyny Fot. Archiwum RZ

Od października przyszłego roku Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego będzie kształcić lekarzy. Po raz pierwszy w Polsce na prywatnej niemedycznej uczelni będą studiować studenci medycyny.

Dziennik Polski przytacza opinię dra Macieja Rogali, rzecznika Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, który przypomina, że w czerwcu 2014 roku Konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych, której członkiem jest Collegium Medicum, jednoznacznie sprzeciwiła się planom utworzenia kierunku lekarskiego na nieprzygotowanych do tego uczelniach niemedycznych i zaapelowała, by zamiast tego w dotychczasowych ośrodkach zwiększyć limity kształcenia.

- Potencjał uczelni medycznych jest wystarczający do zaspokojenia polskich potrzeb w zakresie liczby lekarzy, a obowiązujące limity przyjęć na studia wynikają z braku środków w budżecie państwa, a nie z restrykcji po stronie uczelni - mówił nam w ub.r. prof. Janusz Moryś, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych.

Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, wskazywał natomiast, że należałoby zwiększyć limity przyjęć wykorzystując potencjał już istniejących jednostek, dających gwarancję wysokiej jakości kształcenia. - To dużo lepsze rozwiązanie, niż eksperymentowanie z uczelniami bez doświadczenia w kształceniu kadr medycznych - ocenił.

Czytaj: Wydziały lekarskie na uczelniach niemedycznych: czy to rozwiąże problem?

Ale zgoda wydana przez Polską Komisję Akredytacyjną jest faktem i nie ma formalnych przeszkód, by Krakowska Akademia ogłosiła nabór na studia lekarskie. Jak wynika z wniosku złożonego w Polskiej Komisji Akredytacyjnej, Akademia porozumiała się już z 12 ośrodkami, które mają być zapleczem klinicznym dla jej studentów. Adepci medycyny będą się uczyć m.in. w Szpitalu Specjalistycznym im. L. Rydygiera, Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką, Szpitalu Zakonu Bonifratrów św. Jana Grandego oraz Szpitalu Specjalistycznym im. S. Żeromskiego. Wszystkie potrzebne do tego umowy zostały już podpisane - informuje Dziennik Polski.

Przypomina, że Krakowska Akademia stanie się kolejnym, obok ośrodków uruchomionych w 2015 r. roku na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach i Uniwersytecie Rzeszowskim, konkurentem dla dominującego dotychczas w nauczaniu medycyny Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Dla krakowskiego Collegium Medicum to nowa sytuacja. Teoretycznie swoimi kadrami nie będzie musiało się dzielić, bo podjęcie dodatkowej pracy wymaga uzyskania zgody rektora. Nie można jednak wykluczyć, że część pracowników naukowych zdecyduje się na zmianę pracodawcy.

Czytaj: www.dziennikpolski24.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH