Kraków: prof. Franz H. Messerli doktorem honoris causa UJ

Naukowiec i kardiolog zajmujący się leczeniem nadciśnienia tętniczego prof. Franz H. Messerli otrzymał we wtorek (16 kwietnia) tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Senat UJ przyznał godność profesorowi m.in. za badania, które przyczyniły się do określenia zasad leczenia nadciśnienia tętniczego u osób w podeszłym wieku i za zasługi dla hipertensjologii (dziedzina medycyny zajmująca się badaniem nadciśnienia tętniczego - PAP).

Profesor propagował osiągnięcia naukowe swoje i polskich badaczy, a także zaangażował się w stworzenie na UJ ośrodka specjalistycznego zajmującego się nadciśnieniem u osób w wieku podeszłym. Doceniono również jego perfekcję w przekazywaniu wiedzy, erudycję oraz umiejętności retoryczne.

Prof. Jerzy Gąsowski z UJ mówił w laudacji m.in. o związkach profesora z Polską. Przypomniał, że w latach 60. Messerli, jako student medycyny, spędził kilka tygodni w Krakowie i Warszawie. Współpracę z uniwersytecką Kliniką Geriatrii w Krakowie rozpoczął w 1991 r. Podarował placówce aparat do echokardiografii. Wspomagał ją też poprzez subskrypcję czasopism i zakup książek. Dzięki niemu polscy badacze mogli przebywać na wielomiesięcznych stażach w Nowym Orleanie. Profesor uczestniczył w spotkaniach naukowych w Krakowie.

Obecnie kardiolog współpracuje ze Szkołą Medyczną dla Obcokrajowców Wydziału Lekarskiego UJ angażując się w nawiązanie współpracy z Uniwersytetem Columbia w Nowym Jorku oraz wykładając dla krakowskich studentów.

Podczas swojego przemówienia prof. Messerli zwrócił uwagę, że nauka nie tylko poszerza ludzką wiedzę, ale może też wprowadzać człowieka w błąd.

- Nie ma wątpliwości, że nauka w naturze swojej zawiera też błędne rozumowanie, często podlega manipulacji i dogmatyzacji. Jednak mimo wszystko nieustannie poszerza naszą wiedzę i pozwala ludzkości osiągnąć postęp i rozkwit - powiedział.

Dodał również, że mimo postępu naukowego, "ludzkość nie zbliżyła się do nieskończonej mądrości i ma nadzieję, że to nigdy nie nastąpi; natomiast być może udało się przynajmniej w pewnym stopniu ograniczyć nieskończony błąd".

Franz H. Messerli urodził się w 1942 r. w Wahlern w zachodniej Szwajcarii. Jest profesorem medycyny, wybitnym kardiologiem zajmującym się badaniem oraz leczeniem nadciśnienia tętniczego.

Od 2004 r. prof. Messerli jest dyrektorem programu nadciśnienia tętniczego w St. Lukes-Roosevelt Hospital Center w Nowym Jorku. Pracuje również jako profesor na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku (w Columbia University College of Physicians and Surgeons).

Uczony, wraz ze współpracownikami, wykazał m.in. szkodliwość lub skuteczność pewnych leków w zwalczaniu nadciśnienia tętniczego; udowodnił, że nadmierny spadek ciśnienia znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej u pacjentów w podeszłym wieku; zwrócił uwagę, że podawana podjęzykowo nifedypina (stosowana w doraźnym leczeniu podwyższonego ciśnienia tętniczego) może być niebezpieczna dla zdrowia.

Prof. Messerli napisał ponad 750 publikacji z dziedziny medycyny.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH