Kraków: powstaną nowoczesne pracownie biotechnologiczne

W ramach projektu "Biotechnologia molekularna dla zdrowia" na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego postanie siedem nowoczesnych pracowni, które zajmą się badaniami dotyczącymi chorób cywilizacyjnych.

W ramach projektu powstaną laboratoria: cytometrii obrazowej, proteomiki i transkryptomiki, inżynierii komórkowej i tkankowej, wirusologicznej diagnostyki molekularnej, biotechnologii roślin, banku przechowywania próbek biologicznych oraz specjalistyczna zwierzętarnia.

Pracownie będą wyposażone w 170 urządzeń do badania molekularnych mechanizmów chorób cywilizacyjnych i docelowo ma w nich pracować 130 naukowców. 

Zakupiona aparatura posłuży opracowaniu narzędzi do prewencji, diagnostyki i leczenia m.in. chorób układu krążenia, cukrzycy, chorób infekcyjnych i nowotworowych.

Z aparatury skorzystają także współpracujące z Uniwersytetem Jagiellońskim zespoły z innych ośrodków akademickich Krakowa, całej Polski i zagranicy. 

Nowe laboratoria posłużą m.in. opracowaniu nowych metod analizy struktury komórek i interakcji badanych substancji z komórkami oraz stworzeniu kompleksowego systemu analizy ekspresji genów. Pomogą również rozwinąć metody hodowli tkankowej skóry i zbadać pochodne metabolitów roślinnych i barwników fotosyntetycznych jako potencjalnych leków przeciwnowotworowych. 

Koszt całego projektu to 29 mln złotych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH