Kraków: młodzi lekarze przeciwni zniesieniu LEP-u i stażu

Krytycznie na temat zmian proponowanych w ustawach zdrowotnych - dotyczących likwidacji LEP-u i staży podyplomowych, wypowiedzieli się w niedzielę (17 października) lekarze uczestniczący w XIX Ogólnopolskiej Konferencji Młodych Lekarzy w Krakowie.

Młodzi lekarze są przeciwni zniesieniu Lekarskiego Egzaminu Państwowego (LEP) i lekarsko-dentystycznego (LDEP) oraz skróceniu faktycznego czasu realizacji programu studiów i likwidacji stażu podyplomowego. 

W stanowisku, przyjętym w niedzielę na zakończenie trzydniowej konferencji, stwierdzili – odnosząc się do proponowanych zmian w ustawach dotyczących ochrony zdrowia – że ich zdaniem „całokształt propozycj jest przerażający i niebezpieczny w odniesieniu do jakości nauki medycznej, jakości świadczeń medycznych i bezpieczeństwa pacjenta”. 

We wtorek rząd przyjął pierwszą część pakietu ustaw zdrowotnych. Przewidują one m.in. likwidację Lekarskiego Egzaminu Państwowego oraz zastąpienie stażu dyplomowego praktyką na ostatnim roku studiów.

Pakiet ustaw zdrowotnych ma jeszcze jesienią trafić do Sejmu. W ocenie MZ nowe przepisy mają m.in. przyspieszyć wchodzenie młodych lekarzy na rynek pracy. Propozycję likwidacji Lekarskiego Egzaminu Państwowego i stażu podyplomowego lekarzy i lekarzy dentystów negatywnie oceniła Naczelna Rada Lekarska. 

Jak wyjaśnili w swoim stanowisku uczestnicy XIX Konferencji Młodych Lekarzy w Krakowie „LEP i LDEP są obecnie jedynym obiektywnym kryterium kwalifikacyjnym na specjalizacje lekarskie i lekarsko-dentystyczne. Proponowana przez ministerstwo kwalifikacja na specjalizację w oparciu o średnią ze studiów oraz w oparciu o predyspozycję i motywację kandydatów oraz dorobek zawodowy i naukowy jest nieobiektywną, a wręcz korupcjogenną metodą kwalifikacji”.

Wskazali także, że w razie likwidacji LEP-u pojawi się problem standaryzacji egzaminów oraz programów studiów między uczelniami. 

‒ Trudno byłoby porównywać średnią z dwóch różnych uczelni w Polsce; są różne programy na uczelniach, różni egzaminatorzy ‒ powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz z komisji młodych lekarzy Okręgowej Izby Lekarskiej w Krakowie. 

Uczestnicy konferencji sprzeciwiają się również skróceniu faktycznego czasu realizacji programu ‒ jak oceniają propozycje ministerstwa – i likwidacji stażu, zawartego w propozycjach MZ. Podnoszą, iż odbędzie się to kosztem umiejętności lekarskich i bezpieczeństwa pacjenta. 

‒ Pomimo tego, iż ministerstwo twierdzi, że studia lekarskie nadal będą trwały 6 lat, jego propozycje prowadzą do faktycznego skrócenia studiów, gdyż szósty rok to będzie praktyka lekarska. W takim przypadku dotychczasowy program nauczania będzie skomasowany i potrwa o rok krócej ‒ powiedział PAP przewodniczący komisji ds. młodych lekarzy Naczelnej Rady Lekarskiej Bartłomiej Guzik. 

‒ Obawiamy się, że bez gotowego projektu modyfikacji tych studiów może to być niemożliwe do zrealizowana, a w konsekwencji te zmiany mogę być niebezpieczne dla pacjentów. I o to bezpieczeństwo pacjentów i jakość studiów medycznych najbardziej się boimy ‒ wyjaśnił. 

Podczas niedzielnej konferencji prasowej młodzi lekarze podnosili również problem zbyt małej ilości miejsc specjalizacyjnych dla lekarzy; wyrazili rozczarowanie, że pomimo zaproszeń na spotkanie z nimi nie stawił się przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia.


CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH