Kraków: honoris causa UJ dla prof. Żylicza za badania ułatwiające walkę z rakiem

Biochemik i biolog molekularny prof. Maciej Żylicz odebrał w środę (9 stycznia) tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego badania przyczyniły się do rozwoju szczepionek przeciwnowotworowych.

Senat UJ uhonorował prof. Żylicza za znaczące osiągnięcia naukowe w dziedzinie biologii molekularnej, zwłaszcza za badania roli białek szoku termicznego w transformacji nowotworowej. Uczony wyizolował pierwsze białka szoku termicznego i wykazał ich aktywność w replikacji DNA. 

Senat docenił także działalność organizacyjną i popularyzatorską profesora, który napisał blisko 90 prac naukowych, cytowanych w literaturze światowej. Profesor jest m.in. członkiem Polskiej Akademii Nauki, Polskiej Akademii Umiejętności, Europejskiej Akademii Badań nad Rakiem. 

Kierownik Zakładu Biochemii Fizycznej UJ prof. Marta Dziedzicka-Wasylewska w wygłoszonej laudacji podkreśliła, że profesor Żylicz jest "osobą o niekwestionowanym i uznanym w świecie dorobku naukowym, wizjonerem obdarzonym wielką odwagą cywilną, ale i uczonym, który mógł pozostać za granicą i pracować tam w doskonałych warunkach, rozwijając własną karierę i zaspokajając osobistą ciekawość badacza". 

Maciej Żylicz urodził się w 1953 r. w Gdańsku. Pełni funkcję prezesa Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Jest też doradcą społecznym prezydenta Bronisława Komorowskiego. 

Naukowiec ukończył biologię i fizykę doświadczalną na Uniwersytecie Gdańskim. Jest doktorem nauk przyrodniczych Akademii Medycznej w Gdańsku (obecnie Gdański Uniwersytet Medyczny). Habilitację z zakresu biologii molekularnej uzyskał na Uniwersytecie Gdańskim. 


Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH