Kraków: coraz większe zainteresowanie hortiterapią - ruszają studia podyplomowe Hortiterapia jest formą terapii zajęciowej wykorzystującej rośliny, prace ogrodnicze i ogród jako narzędzie terapeutyczne. Fot. Wendy Cutler/Flickr (CC BY 2.0)

W Polsce rośnie zainteresowanie hortiterapią, czyli terapią ogrodniczą - oceniają przedstawiciele Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, który wspólnie z tamtejszą Akademią Wychowania Fizycznego uruchamia kształcenie w tym kierunku w ramach studiów podyplomowych.

Hortiterapia jest formą terapii zajęciowej wykorzystującej rośliny, prace ogrodnicze i ogród jako narzędzie terapeutyczne. Hortiterapeuci stosują techniki bazujące na pracy z roślinami do leczenia konkretnych dysfunkcji - fizycznych i psychicznych pacjentów. Hortiterapia wykorzystywana jest także w rehabilitacji zawodowej i resocjalizacji.

- My podążamy za trendami zachodnimi, gdzie kształcenie terapeutów ogrodniczych prowadzone jest już od dość dawna, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, a także Wielkiej Brytanii, krajach skandynawskich, Niemczech, Austrii czy Szwajcarii - powiedziała w środę (11 stycznia) dr Bożena Szewczyk-Taranek, kierownik Studiów podyplomowych Terapia Ogrodnicza z Katedry Roślin Ozdobnych UR.

Jak zaznaczyła, terapia tego typu, bazująca na swoistym powrocie do natury, obserwacji procesu wegetacji roślin, ich pielęgnacji, a także uczestnictwie w pracy w grupie niesie ze sobą znaczący efekt zdrowotny.  - Ogrodnictwo jest tu takim swoistym narzędziem terapeutycznym - podkreśliła dr Szewczyk-Taranek.

Według niej elementy hortiterapii są wprowadzane przez niektórych terapeutów zajęciowych, ale często bez świadomości, iż można ją ująć w ramy metodyczne i korzystać z pomocy specjalistów. -Czują oni, że to działa i wprowadzają intuicyjnie - zaznaczyła przedstawicielka UR.

Według niej niektóre polskie uczelnie kształcą już specjalistów w tej dziedzinie. Studia przygotowane wspólnie przez krakowski UR i AWF są pierwszymi w Polsce interdyscyplinarnym kierunkiem podyplomowym tego typu. Najnowszą wiedzę i umiejętności przekazywać będą pracownicy naukowi AWF, którzy skupią się na medycznych i psychologicznych aspektach pracy terapeuty, Uniwersytetu Rolniczego - odpowiedzialni za przekazywanie wiedzy z zakresu ogrodnictwa czy projektowania ogrodów. Wspierać ich będą także oligofrenogpedagodzy i logopedzi oraz hortiterapeuci z brytyjskiej fundacji Thrive.

Studia przeznaczone są dla absolwentów wszystkich kierunków studiów. Realizowany program uwzględnia standardy kształcenia terapeutów ogrodniczych przyjęte w Wielkiej Brytanii (Fundacja Thrive) i Stanach Zjednoczonych (Stowarzyszenie AHTA, American Horticultural Therapy Associacion). Trwające rok zajęcia ruszą na wiosnę wraz z rozpoczęciem sezonu wegetacji roślin.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH