Kraków: KNOW będzie pracował nad medycyną zindywidualizowaną

Krakowski Krajowy Naukowy Ośrodek Wiodący w zakresie medycyny otrzyma z budżetu państwa dodatkowe środki. Będzie pracował nad ładem terapeutycznym opartym na medycynie zindywidualizowanej.

Konsorcjum Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum oraz Instytutu Farmakologii PAN otrzymało w lipcu status Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego (KNOW). Dzięki temu jednostka w ciągu 5 lat może otrzymać nawet 50 mln zł.

Jak zaznaczył prof. Krzysztof Wędzony, dyrektor IF PAN, na razie członkowie konsorcjum debatują nad priorytetami. Decyzje, na co dokładnie przeznaczyć środki dla KNOW, zostaną podjęte dopiero we wrześniu. Obecnie znany jest jedynie zakres działań, którymi konsorcjum chciałoby się zająć.

- Chodzi nam o wdrożenie systemu medycyny zindywidualizowanej - mówi prof. Wędzony i wyjaśnia, że kiedy stosuje się standardowe metody leczenia, pacjenci mogą różnie na nie reagować.

Dodaje, że reakcję pacjenta na czynniki farmakologiczne determinuje background genetyczny. Naukowcom chodzi o to, aby go poznać i opisać przypadki podatne na typowe terapie oraz przypadki nietypowe. Przed przepisaniem danego leku byłby wówczas wykonywany profil indywidualny podatności pacjenta na poszczególne specyfiki.

Jednostka planuje też specjalne działania skierowane do młodych naukowców. Są to m.in. szkolenia w technikach laboratoryjnych, warsztaty i wykłady prowadzone przez światowych ekspertów oraz studia doktoranckie. Opracowany ma być także system wsparcia młodych badaczy, w ramach którego m.in. finansowane mają być projekty kierowane przez młodych naukowców.

Jak zaznacza Marcin Rogala, rzecznik Collegium Medicum, naukowcy obu jednostek tworzących KNOW współpracują od lat. Efektem tej współpracy jest ponad 100 prac naukowych opublikowanych w znanych czasopismach międzynarodowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH