Kosztowna droga do dyplomu lekarza i stomatologa...

Najwięcej płacą za swoją edukację przyszli dentyści i lekarze. Najkosztowniejsze studia niestacjonarne na uczelniach publicznych i niepublicznych są na kierunku lekarsko-dentystycznym (12 tys. zł za semestr), na farmacji jest to 8 tys. zł.

Raport o płatnej nauce na uczelniach autorstwa Dominika Antonowicza, socjologa z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, oraz Bartłomieja Gorlewskiego, ekonomisty ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, który omawia Rzeczpospolita, przynosi jeszcze jedną ciekawą informację z medycznej branży: najdroższymi studiami dziennymi w szkołach prywatnych są w tym roku akademickim techniki dentystyczne (3,9 tys. zł za semestr). Natomiast najmniej wydają na czesne studenci metalurgii (1,4 tys. zł), a także inżynierii biomedycznej (ok. 1,5 tys. zł).

– Na studia coraz częściej patrzy się jak na inwestycję – zauważa Dominik Antonowicz, współautor raportu „(Bez)płatne studia” i dodaje, że istotne jest, by przed podjęciem studiów obliczyć wydatki, jakie się poniesie w trakcie nauki.

To merkantylne podejście ma związek z gotowością studentów medycyny do szukania pracy poza krajem. Ponad jedna trzecia twierdzi, że chce emigrować od razu po studiach, z czego blisko połowa na stałe – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Ministerstwa Zdrowia przez zespół pracujący pod kierunkiem dr. hab. Krzysztofa Krajewskiego-Siudy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, które rynekzdrowia.pl omawiał 15. 06. 2009 r.

Dla wielu ankietowanych studentów liczyła się jednak również kultura pracy, lepsze wyposażenie zagranicznej placówki, a także krótszy dzień pracy i bliższy kontakt z pacjentami.

Dla autorów raportu „(Bez)płatne studia” zaskoczeniem było to, że w województwie śląskim najbardziej opłaca się studiować i pracować. Zajmuje ono drugie miejsce, po woj. mazowieckim, pod względem wysokości zarobków (ok. 3,6 tys. zł miesięcznie). Jednocześnie śląskie uczelnie mają stosunkowo niskie opłaty za studia (średnio 1,6 tys. zł za studia niestacjonarne).

Więcej: Raport o płatnej nauce na uczelniach autorstwa Dominika Antonowicza, socjologa z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, oraz Bartłomieja Gorlewskiego, ekonomisty ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, który omawia Rzeczpospolita, przynosi jeszcze jedną ciekawą informację z medycznej branży: najdroższymi studiami dziennymi w szkołach prywatnych są w tym roku akademickim techniki dentystyczne (3,9 tys. zł za semestr). Natomiast najmniej wydają na czesne studenci metalurgii (1,4 tys. zł), a także inżynierii biomedycznej (ok. 1,5 tys. zł).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH