Kontrowersje wokół studiów na kierunku homeopatia: rektor SUM odpowiada

28 marca br. miała miejsce uroczysta inauguracja roku akademickiego 2014/2015 studiów podyplomowych na kierunku homeopatia w medycynie niekonwencjonalnej i farmacji, których organizatorem jest Wydział Farmaceutyczny z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Uruchomienie pierwszej edycji tych studiów przez renomowaną uczelnię medyczną spotkało się z ostrym sprzeciwem samorządu lekarskiego.

Limit miejsc na kierunku wynosił 50 i tyle osób - głównie lekarzy i kilku farmaceutów - podejmie podyplomowe studia. Kolejna edycja studiów na kierunku homeopatia rozpocznie się w październiku 2014 r. Rekrutacja na nie - w najbliższym czasie.

Studia podyplomowe dotyczące homeopatii w medycynie kończą się egzaminem i wydaniem świadectw ukończenia studiów podyplomowych. Trwają dwa semestry, obejmują 154 godzin wykładów i 46 godzin seminariów.

Homeopaci przekonują
Gabriela Śniatała, prezes Wielkopolskiego Stowarzyszenia Homeopatów Lekarzy i Farmaceutów oraz wykładowca i egzaminator przedmiotu metodyka homeopatii, informuje portal rynekzdrowia.pl, że wykładowcami na kierunku są lekarze i farmaceuci - profesorowie SUM, Wiedeńskiego Uniwersytetu Medycznego, Wielkopolskiego Stowarzyszenia Homeopatów Lekarzy i Farmaceutów, Polskiego Towarzystwa Homeopatii Klinicznej oraz naukowcy nauk podstawowych: filozofii, biologii, chemii, fizyki z Polski, Niemiec i Włoch.

Gabriela Śniatała dodaje, że homeopatia jest sukcesywnie wprowadzana na uniwersytetach w Europie i USA, ponieważ pacjenci poszukują lekarzy stosujących homeopatyczną metodę leczenia, a lekarze z kolei chcą rozszerzyć swoja wiedzę o homeopatię i prowadzić praktykę w modelu holistycznym - zintegrowanym.

- Według szwajcarskiego raportu HTA homeopatia jest skuteczna i bezpieczna oraz pozwala znacznie zredukować koszty leczenia. Dla pacjenta integracyjne podejście do leczenia człowieka jako całości umysłu oraz ciała jest pełniejsze, a co za tym idzie skuteczniejsze - stwierdza prezes Wielkopolskiego Stowarzyszenia Homeopatów Lekarzy i Farmaceutów.

Czytaj: Śląski Uniwersytet Medyczny uruchomił studia podyplomowe z homeopatii

Przyznaje, iż zdaje sobie sprawę, że homeopatia budzi kontrowersje, również w samym środowisku lekarskim. - Konserwatywni lekarze i przemysł farmaceutyczny produkujący leki syntetyczne są i będą przeciwni integracji systemów leczenia. Ale dyskredytacja homeopatii jest niezgodna z obowiązującym prawem w Polsce. UOKiK zabronił takich praktyk i nałożył m.in. na Naczelną Radę Lekarską karę w wys. 50 tys. zł - przypomina Śniatała.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH