Konstanty Radziwiłł, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej przyznał, że przy obecnym systemie kształcenia lekarzy specjalistą zostaje się w wieku około 40 lat. Uważa jednak, że zlikwidowanie stażu nie jest dobrym pomysłem na skrócenie czasu kształcenia.

– Zdaniem rządu to zdecydowanie za długo i dlatego proponuje likwidację stażu podyplomowego i skrócenie czasu nauki specjalizacji. Samorząd lekarski uważa natomiast, że staż należy utrzymać – powiedział Konstanty Radziwiłł w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną.

Likwidację stażu podyplomowego dla lekarzy prezes NRL ocenił jako zdecydowanie zły pomysł. Podkreślił, że zawód lekarza obok niezbędnej wiedzy wymaga wielu umiejętności praktycznych. Studia to okres, w którym zdobywa się przede wszystkim wiedzę teoretyczną. Dopiero po ich ukończeniu przychodzi czas na praktyczną naukę zawodu a podstawowe umiejętności zdobywa się w czasie stażu podyplomowego.

Konstanty Radziwiłł uważa, że staż podyplomowy działa „jak szwajcarski zegarek”. Dlatego proponuje jego poprawę, a nie likwidację.

– Jako samorząd popieramy skrócenie czasu dochodzenia do specjalizacji oraz zwiększenie liczby placówek uprawnionych do ich prowadzenia. Oczywiście, nie może się to wiązać z pogorszeniem jakości kształcenia. Nasze opinie i resortu w tej sprawie są bardzo podobne. Dlatego popieramy wprowadzenie tzw. modułowego systemu specjalizacji. Dzięki temu zniknąłby podział na specjalizacje podstawowe i szczegółowe. To pozwoliłoby na skrócenie czasu nauki – dodaje prezes Radziwiłł.

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej wspomina także o grożącej luce pokoleniowej wśród lekarzy, bowiem już brakuje lekarzy niektórych specjalności, a średnia wieku pracujących wynosi 48-50.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH