Komisja edukacji za zmianą nazwy Akademii Medycznej we Wrocławiu

Sejmowa Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży przyjęła w środę (13 czerwca) w pierwszym czytaniu rządowy projekt ustawy o zmianie nazwy Akademii Medycznej im. Piastów Śląskich we Wrocławiu na "Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu".

- Akademia Medyczna we Wrocławiu jest uczelnią, którą cechuje ogromna determinacja, zarówno co do osiągnięć naukowych, jak i wielka staranność o warunki kształcenia - mówiła na posiedzeniu komisji Krystyna Łybacka (SLD). Przypomniała, że uczelnia jest związana z wielkimi nazwiskami. - Wspomnę tylko jedno, profesora Hirszfelda.

Dodała, że tak jak wiele uczelni wrocławskich, Akademia Medyczna we Wrocławiu ma to szczęście, iż została po wojnie zasilona przez znakomitych profesorów lwowskich i ten poziom trzyma do dziś. - W pełni zasługuje na miano uniwersytetu - uznała Łybacka.

Z kolei rektor uczelni, prof. Marek Ziętek, przypomniał, że jego akademia kształci wielu studentów-obcokrajowców i prowadzi studia w języku angielskim, ale pod nazwą "akademia medyczna" jest za granicą nierozpoznawalna.

- Na zachodzie "akademie" są to towarzystwa naukowe, grupy wsparcia uczelni, grupy przyjaciół uczelni. Zmiana nazwy na "uniwersytet" jest jak najbardziej uzasadniona - tłumaczył prof. Ziętek. Dodał, że formalne kryteria - wymagane, aby nazywać się "uniwersytetem" - jego uczelnia spełnia dziś z nawiązką.

Zmianę nazwy uczelni umożliwiają przepisy ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym z 2005 roku. Prawo do używania nazwy "uniwersytet" (w tym wypadku - uzupełniony przymiotnikiem "medyczny") daje ona uczelniom, których jednostki organizacyjne, np. wydziały, posiadają co najmniej sześć uprawnień do nadawania stopnia doktora.

Uczelnia wrocławska spełnia te kryteria. Stopień doktora nauk medycznych nadaje w dziedzinie medycyny (na trzech wydziałach), a stopień doktora w dziedzinie biologii medycznej, stomatologii i nauk farmaceutycznych - na trzech różnych wydziałach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH