Kierunek lekarski na Uniwersytecie Opolskim to już pewne, ruszy... Przyszli lekarze mają kształcić się na Uniwersytecie Opolskim od roku akademickiego 2017/2018. Fot. Archiwum

Jest już pewne, że na Uniwersytecie Opolskim powstanie kierunek lekarski – poinformował w poniedziałek (16 maja) w Opolu wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas. Przyszli lekarze mają kształcić się na opolskiej uczelni od roku akademickiego 2017/2018.

Intencją rządu jest uruchomienie kierunków lekarskich jeszcze w dwóch innych ośrodkach. Resort zdrowia zapowiada, że w ciągu kilku lat w Polsce nie będzie już brakowało lekarzy.

- Finalna decyzja należy do ministra zdrowia. Mogę jednoznacznie powiedzieć, że będzie na ''tak'' - powiedział Pinkas PAP.

Jak dodał, formalna decyzja zapadnie w ciągu dwóch-trzech tygodni. Podkreślił też, że powstanie kierunku lekarskiego na UO ma istotne znaczenie dla całej Opolszczyzny. 

- Wszystkie kryteria są spełnione, jest odpowiednia ilość kadry naukowo-dydaktycznej, odpowiednia ilość samodzielnych pracowników nauki. Wiem jak będzie wyglądało zaplecze kliniczno-dydaktyczne. Nie mamy żadnych wątpliwości, że może to być jeden z czołowych uniwersytetów w Polsce - oświadczył.

Wiceminister podkreślił, że nawet uczelnie bez wieloletniego doświadczenia są w stanie kształcić najwyższej klasy specjalistów.

- Mam nadzieję, że będę miał dobrą rękę, dlatego że przyłożyłem się w istotny sposób do powstania kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Olsztyńskim jego pierwsi absolwenci, dwa lata temu, zdobyli pierwsze miejsce w teście lekarskiego egzaminu końcowego. Czyli młoda uczelnia, jeszcze bez doświadczenia, potrafi tak kształcić, że kształci najlepiej w Polsce. Tego życzę Opolszczyźnie - powiedział.

Wniosek UO o utworzenie kierunku lekarskiego uzyskał już pozytywne opinie resortu nauki oraz Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Uczelnia chce w roku akademickim 2017/18 przyjąć 60 pierwszych studentów. Ostateczną decyzję w sprawie ich liczby podejmie minister zdrowia.

Zapleczem klinicznym uczelni ma być Wojewódzkie Centrum Medyczne w Opolu. Uczelnia miałaby je przejąć najpóźniej w 2020 r., być może uda się to wcześniej. UO ma też połączyć potencjał z Państwową Medyczną Wyższą Szkołą Zawodową w Opolu.

UO liczy na wsparcie z budżetu państwa na modernizację jednego z budynków uczelni, w którym znajdzie się Collegium Medicum. Koszt inwestycji obejmującej przebudowę i rozbudowę obiektu oraz jego wyposażenie, to ponad 41 mln zł.

- Decyzji w sprawie dofinansowania tego przedsięwzięcia z budżetu jeszcze nie ma, czekamy - powiedział w poniedziałek (16 maja) PAP rzecznik UO Marcin Miga.

Zbyt mała liczba lekarzy - a także pielęgniarek - jest od lat jedną z głównych bolączek polskiego systemu ochrony zdrowia. Przyczyną jest nie tylko zbyt mało kształconych na kierunkach medycznych, ale też emigracja części specjalistów za granicę. Jak zaznaczył Pinkas, jeśli chodzi o emigrację lekarzy, "zarysował się trend spadkowy".

- Za sześć lat nie będziemy mieli takich problemów, dlatego że od października bieżącego roku zwiększamy o 18 proc. nabór na kierunki lekarskie - niepłatne studia lekarskie. Prawdopodobnie oprócz Opola powstaną jeszcze dwa kierunki lekarskie i powoli będziemy ten projekt zamykać z ilością placówek kształcących. Nie możemy doprowadzić do sytuacji, żebyśmy mieli problem w druga stronę - lekarzy, którzy szukają pracy - zaznaczył wiceminister.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH