Kielce: wzniesiono nowy gmach Wydziału Nauk o Zdrowiu UJK

Zakończyła się budowa nowego obiektu Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytety Jana Kochanowskiego w Kielcach. Gmach od następnego roku akademickiego będzie służył kształceniu studentów kierunku lekarskiego.

Zaprezentowany w środę (12 listopada) budynek ma powierzchnię 6 tys. metrów kw. i pięć kondygnacji. Jego główną część stanowi Zakład Anatomii Prawidłowej z własną oczyszczalnią ścieków i utylizacją części odpadów medycznych. Znajdują się tu także nowoczesne laboratoria i prosektorium.

Swoją siedzibę znalazły tu również m.in. pracownie: fizjologii, patomorfologii, patofizjologii, higieny i epidemiologii, diagnostyki laboratoryjnej, radiologii, farmakologii, fantomów. Ich wyposażanie ma zakończyć się w grudniu.

- Cieszymy się, że w ciągu roku udało nam się zamknąć inwestycję. To było niezbędne przy planach rozszerzenia oferty dydaktycznej uczelni o kierunek lekarski - powiedział dziennikarzom rektor UJK, prof. Jacek Semaniak.

Od semestru letniego obecnego roku akademickiego naukę w budynku rozpoczną studenci pięciu kierunków aktualnie prowadzonych przez wydział: pielęgniarstwa, położnictwa, fizjoterapii, ratownictwa medycznego oraz zdrowia publicznego.

Prof. Stanisław Głuszek, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu podkreślił, że wydział ma warunki do tego, by kształcić na odpowiednim poziomie na wszystkich prowadzonych kierunkach, także - od nowego roku akademickiego - na kierunku lekarskim.

- Mówię to na podstawie oceny porównawczej naszego ośrodka klinicznego, naszej bazy diagnostycznej i możliwości leczniczych oraz kadry naukowej, w stosunku do ważnych ośrodków klinicznych, jak np. Warszawa, Kraków, Łódź i Poznań - powiedział dziekan.

Dodał, że planuje wystąpić z wnioskiem o zmianę nazwy kierowanej przez siebie jednostki na Wydział Medyczny.

Głuszek chce rozszerzyć zakres działań uczelnianego Laboratorium Badań Genetycznych i współpracę z Wydziałem Matematyczno-Przyrodniczym UJK, gdzie znajdują się cześć pracowni wykorzystywanych w naukach medycznych. Planuje także współpracować z jednostkami badawczymi spoza uczelni, m.in. z Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu Chęcińskim, gdzie rozpoczął działalność pierwszy w Polsce Publiczny Bank Komórek Macierzystych.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego 30 września wydało decyzję o możliwości prowadzania studiów na kierunku lekarskim na kieleckim uniwersytecie, od roku akademickiego 2015/2016.

Władze uczelni będą wnioskowały do ministra zdrowia, który określa limity przyjęć na kierunku lekarskim o 75 miejsc dla studentów na pierwszym roku i o 50 miejsc na studiach komercyjnych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH