Kielce: oblegane kierunki medyczne na uniwersytecie

Najbardziej obleganym kierunkiem na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach (UJK) jest fizjoterapia. Dużo jest także chętnych na położnictwie, ratownictwie medycznym, czy pielęgniarstwie. UJK rozważa otwarcie wydziału lekarskiego.

Jak informuje w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Ryszard Biskup, rzecznik Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, najwięcej chętnych jest na pierwszy stopień studiów stacjonarnych (licencjat) na kierunku fizjoterapia.

- Uczelnia przygotowała na licencjat na fizjoterapii 75 miejsc, tymczasem obecnie chętnych jest 270 osób, czyli około 4-5 kandydatów na jedno miejsce - mówi nam Ryszard Biskup. - Ta liczba prawdopodobnie jeszcze się zwiększy - dodaje.

Równie obleganym na UJK kierunkiem jest położnictwo - na 30 miejsc jest ponad 100 chętnych osób. Na siódmym miejscu, jeżeli chodzi o popularność wśród kandydatów na studia jest ratownictwo medyczne - na 50 miejsc aplikuje 120 osób. Na pielęgniarstwie na 75 miejsc próbuje się dostać 170 osób.

- Zainteresowanie kierunkami medycznymi jest duże - mówi nam Ryszard Biskup. Według niego są to kierunki, które mają przyszłość, dają studentom perspektywy. - Nie bez znaczenia jest także wysoki poziom kształcenia na naszym uniwersytecie - dodaje.

W związku z popularnością tego typu kierunków kształcenia UJK rozważa możliwość uruchomienia wydziału lekarskiego. Jak zapewnia Ryszard Biskup, poziom kadry na tym wydziale byłby porównywalna z poziomem, jaki mają uniwersytety medyczne w Polsce.

- Wydział powstanie, kiedy spełnimy warunki stawiane przed tego typu jednostką uczelnianą - tłumaczy rzecznik UJK. Przypomina, że procedury związane z tworzeniem tego typu wydziału trwają.

- Może to być kwestia dwóch lat, czy też półtora roku. Trudno w tym momencie wyrokować kiedy taki wydział mógłby zostać otwarty - mówi nam Ryszard Biskup.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH