Kielce: Uniwersytet Jana Kochanowskiego będzie kształcił lekarzy

Studia na kierunku lekarskim uruchomi od października następnego roku akademickiego Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach. Zgodę na kształcenie wydało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

- To historyczna chwila, pewnie niewiele osób zdaje sobie sprawę, jaki jest ciężar gatunkowy tej decyzji(...) Będzie ona nowym bodźcem do rozwoju wyspecjalizowanego świadczenia usług medycznych w regionie świętokrzyskim - podkreślił w piątek podczas konferencji prasowej rektor UJK prof. Jacek Semaniak, który poinformował o decyzji resortu nauki.

Starania o uruchomienie studiów lekarskich trwały w Kielcach od wielu lat - inicjatywa narodziła się jeszcze w latach 80. ub. wieku. W 2005 r. na uczelni powołano Wydział Nauk o Zdrowiu, który stał się bazą kształcenia przyszłych lekarzy. Zapleczem dla pierwszych w regionie studiów medycznych mają być kliniki prowadzone w Świętokrzyskim Centrum Onkologii i Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.

Jak przypomniał dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu UJK prof. Stanisław Głuszek, wniosek w sprawie otwarcia kierunku lekarskiego władze uczelni wysłały do resortu nauki w marcu. Dokument opiniowała Polska Komisja Akredytacyjna, po pierwszej ocenie był uzupełniany.

Pozytywną ocenę komisja wydała na początku września. Na jej podstawie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego 30 września wydało decyzję, o możliwości prowadzania studiów na kierunku lekarskim na kieleckim uniwersytecie, od roku akademickiego 2015/2016.

Władze uczelni będą wnioskowały do ministra zdrowia - określa on limity przyjęć na kierunku lekarskim - o 75 miejsc dla studentów na pierwszym roku i o 50 miejsc na studiach komercyjnych.

Jeszcze w tym roku ma się zakończyć budowa nowego gmachu Wydziału Nauk o Zdrowiu, a od stycznia zajęcia rozpoczną w nim studenci pozostałych kierunków prowadzonych obecnie na wydziale: pielęgniarstwa, położnictwa, fizjoterapii, ratownictwa medycznego oraz zdrowia publicznego.

W pięciokondygnacyjnym budynku, o powierzchni ok. 6 tys. metrów kw., będzie się mieścił Zakład Anatomii Prawidłowej, zaprojektowany według ścisłych norm sanitarno-epidemiologicznych wraz z własną oczyszczalnią ścieków i utylizacją części odpadów medycznych. Znajdą się tu także nowoczesne laboratoria i prosektorium. Uczelnia unowocześniła też stary budynek wydziału.

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach to największa państwowa uczelnia w regionie świętokrzyskim. Na 37 kierunkach kształci się tu ponad 15 tys. studentów.

W tym roku na pierwszy rok studiów różnych typów przyjęto tu 4,6 tys. osób. Największym powodzeniem podczas rekrutacji cieszyła się fizjoterapia (3 osoby na miejsce) oraz pielęgniarstwo i filologia angielska.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH