Kielce: UJK chce uruchomić studia lekarskie dla obcokrajowców W ramach tzw. English Division na kierunku lekarskim w Kielcach będzie mogło kształcić się 30 osób Fot. Archiwum

Anglojęzyczne studia na kierunku lekarskim, skierowane do obcokrajowców, zamierza  uruchomić jesienią Uniwersytet Jana Kochanowskiego (UJK) w Kielcach. Uczelnia planuje kolejne inwestycje, związane z rozwojem otwartych w październiku 2015 r. studiów lekarskich.

Jak podkreślał we wtorek podczas konferencji prasowej rektor UJK prof. Jacek Semaniak, rozpoczęcie kształcenia obcokrajowców na jednym z najbardziej prestiżowych kierunków studiów, "zmieni wizerunek uniwersytetu, Kielc i regionu świętokrzyskiego". - To będzie budowało nam w przyszłości relacje kulturalne, zawodowe, gospodarcze z naszymi partnerami, bo część studentów w przyszłości tutaj zostanie lub będzie ambasadorami regionu poza granicami naszego kraju - ocenił Semaniak.

Dziekan Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu prof. Stanisław Głuszek liczy, że w ramach tzw. English Division na kierunku lekarskim w Kielcach będzie mogło kształcić się 30 osób - studentów z krajów europejskich i amerykańskich. - Planujemy dwa programy studiów - sześcioletni i sześcioletni amerykański, realizowany w ciągu czterech lat. Studentom z USA będzie można bowiem zaliczyć część przedmiotów medycznych, które zrealizowali wcześniej w college'ach - wyjaśniał.

Głuszek ocenił, że funkcjonowanie kierunku lekarskiego na UJK w dużym stopniu determinuje rozwój całego wydziału, a prowadzenie tu dobrych jakościowo studiów medycznych wymaga "ustawicznej pracy". 

Zauważył, że dla rozwoju wydziału niezbędna jest lepsza współpraca z jednostkami klinicznymi, działającymi w prowadzonych przez samorząd województwa szpitalach - Świętokrzyskim Centrum Onkologii i Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym.

W przyszłym tygodniu zostanie powołany zespół roboczy, w którego skład wejdą przedstawiciele UJK i szpitali - ma on m. in. wypracować cele rozwojowe klinik na najbliższe lata, by w przyszłości realizowały takie procedury medyczne, których obecnie nie wykonują. - Czujemy się odpowiedzialni za funkcjonowanie tego kierunku, a kwestia przygotowania ludzi jest dziś strategicznym wyzwaniem dla przyszłości regionu - podkreślił marszałek województwa świętokrzyskiego, Adam Jarubas.

Regionalny samorząd w ostatnim czasie zdecydował o przekazaniu uczelni z budżetu województwa 2 mln zł - pieniądze będą przeznaczone na niezbędne inwestycje na wydziale lekarskim. Chodzi m. in. o wsparcie pracowni mikrobiologii i fizjologii, zakup skanera do skanowania preparatów histologicznych i patologicznych oraz zorganizowanie pracowni dermatologiczno-kosmetycznej.

Na potrzeby kształcenia przyszłych lekarzy - dzięki wsparciu funduszy unijnych - wybudowano i wyposażono kosztem 32 mln zł, nowoczesny gmach wydziału. W planach jest wykorzystanie środków z nowej perspektywy finansowej UE na rozbudowę starego budynku i jego laboratoriów.

Kierunek lekarski był najbardziej obleganym spośród oferowanych przez kielecki uniwersytet w czasie naboru na rok akademicki 2015/2016. O jedno miejsce na studiach dziennych ubiegało się ponad 40 osób. Uczelnia, zgodnie z limitem wyznaczonym przez resort zdrowia, przyjęła 75 osób. Kolejnych 50 osób może uczyć się na tym kierunku w ramach tzw. studiów komercyjnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH