Kielce: 40 osób na jedno miejsce na kierunku lekarskim Ponad 40 osób ubiegało się o jedno miejsce na studiach dziennych kierunku lekarskiego w Kielcach, Fot. Fotolia

Ponad 40 osób ubiegało się o jedno miejsce na studiach dziennych kierunku lekarskiego, który od października zostanie uruchomiony na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Wyniki pierwszego etapu rekrutacji na kielecki uniwersytet na rok akademicki 2015/2016, podsumowano w czwartek (9 lipca) podczas konferencji prasowej. Władze uczelni szczególnie podkreślały zainteresowanie kandydatów nowymi kierunkami - lekarskim, kosmetologią i prawem.

Na stacjonarne studia lekarskie zakwalifikowano, zgodnie z limitem wyznaczonym przez resort zdrowia, 75 osób. Miejsce na studiach dawało 90 proc. punktów z rozszerzonej matury z biologii i chemii.

- Dzięki temu w Kielcach pojawi się elita - podkreślił rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego (UJK), prof. Jacek Semaniak.

Do 17 lipca kandydaci mają dostarczyć wymagane dokumenty - wtedy może się okazać, że próg przyjęć będzie niższy. Jak poinformowano, lista oczekujących z bardzo dobrymi wynikami, niższymi o jeden, dwa punktu procentowe, jest duża.

- To dla nas bardzo dobra informacja, która ma ogromne znaczenie nie tylko dla uczelni, ale dla rozwoju regionu. Niespełna 20 procent kandydatów pochodzi z województwa świętokrzyskiego. To oznacza, że około stu osób z bardzo dobrymi wynikami nauki przyjedzie w tym roku do Kielc studiować medycynę. Jeśli to pomnożymy przez sześć - tyle lat trwają studia lekarskie - to oznacza, że do naszego miasta w najbliższym czasie przyjedzie około pół tysiąca bardzo uzdolnionej młodzieży z całego kraju - dodał rektor.

Na kierunek lekarski zgłosiło się 3 tys. 23 osoby - tylu kandydatów złożyło opłatę rekrutacyjną. Daje to średnią 40,3 osoby na miejsce. Wśród kandydatów na medycynę 14,5 proc. to mieszkańcy woj. mazowieckiego, 12,2 proc. - śląskiego, a 11,1 proc. - małopolskiego. Dodatkowo 50 osób będzie mogło studiować medycynę w ramach tzw. studiów komercyjnych.

Zapleczem dla pierwszych w regionie studiów medycznych mają być kliniki, prowadzone m.in. w Świętokrzyskim Centrum Onkologii i Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach. Na potrzeby kształcenia przyszłych lekarzy - dzięki wsparciu funduszy unijnych - wybudowano niedawno nowoczesny gmach Wydziału Nauk o Zdrowiu.

Dziekan wydziału, prof. Stanisław Głuszek, zapowiedział wprowadzenie w przyszłości studiów lekarskich w języku angielskim. - Przygotowujemy się do tego, bo zainteresowanie cudzoziemców studiami lekarskimi w Polsce jest bardzo duże - mówił profesor.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH