Katowice: wręczono Nagrody Narodowego Centrum Nauki

Dr Anna Matysiak, dr hab. Andrzej Dziembowski i dr hab. Piotr Garstecki zostali laureatami pierwszej edycji Nagród Narodowego Centrum Nauki. Wyróżnienia dla młodych naukowców za znaczące osiągnięcia w ramach badań podstawowych wręczono w czwartek (9 maja) w Katowicach.

- Chcemy pokazać młodych ludzi, którzy nie ukończyli jeszcze 40 r. życia, a zrobili ogromną karierę naukową na podstawie szczególnego, ważnego osiągnięcia. Stereotyp jest taki, że wszyscy doskonali młodzi uczeni uciekli z Polski, nikt nie został - mówił przewodniczący Rady Narodowego Centrum Nauki prof. Michał Karoński. 

Dodał: - Chodzi o to, żeby zaakcentować to, że młodzi ludzie mają również szanse dochodzenia do świetnych wyników w nauce. To są ludzie, którzy prowadzą badania w Polsce i tu korzystają ze źródła finansowania.

Każdy z laureatów otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 50 tys. zł.

- Czuję się bardzo wzruszony i wyróżniony - powiedział PAP dr hab. Andrzej Stanisław Dziembowski, pracownik Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN oraz Uniwersytetu Warszawskiego. To biolog molekularny, który odkrył funkcje ludzkiego genu C16orf57. - To była praca całego zespołu - podkreślił.

Mutacje tego genu powodują ciężką i niezwykle rzadką chorobę - poikilodermę z neutropenią. Jak podkreślił Dziembowski, perspektywa jej leczenia jest jeszcze niezwykle odległa. Koordynowane przez niego badania przyczyniły się jednak do lepszego zrozumienia jej przyczyn.

Laureatką nagrody w grupie nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce została dr Anna Matysiak z warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej. Wyróżnienie w grupie nauk ścisłych i technicznych otrzymał z kolei dr hab. Piotr Garstecki z Instytutu Chemii Fizycznej PAN w Warszawie.

Czwartkowa uroczystość wpisała się w trwające od środy Dni Narodowego Centrum Nauki w Katowicach. Są one okazją dla naukowców, aby dowiedzieć się, jak można się starać o granty, w jakich programach można wziąć udział i jak powinien wyglądać prawidłowo wypełniony wniosek.

Organizatorami całego przedsięwzięcia są: Narodowe Centrum Nauki i Regionalna Konferencja Rektorów Uczelni Akademickich.

Narodowe Centrum Nauki jest agencją wykonawczą, powołaną do wspierania działalności naukowej w zakresie badań podstawowych, czyli prac eksperymentalnych lub teoretycznych podejmowanych przede wszystkim w celu zdobycia nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów, bez nastawienia na praktyczne zastosowania ani użytkowanie.

Jak przypomniał prof. Karoński, roczny budżet instytucji na granty to prawie 900 mln zł; co roku NCN przyjmuje kilkanaście tys. wniosków. Nadzór nad instytucją sprawuje minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH