Katowice: w sobotę w Izbie Lekarskiej pomogą wybierać specjalizację Jak informuje rzeczniczka Izby, podczas konferencji zaprezentowanych zostanie w wyczerpujący sposób ponad 30 specjalizacji. Fot. Shutterstock

W siedzibie Śląskiej Izby Lekarskiej w Katowicach w sobotę (14 kwietnia) odbędzie się konferencja pod tytułem: „Wszystko, co chcielibyście wiedzieć na temat specjalizacji, ale baliście się zapytać”. Izba zaprasza lekarzy wybierających specjalizację.

Rozpoczynając specjalizację młodzi lekarze podejmują decyzję, która zdeterminuje ich zawodowe życie. Stoją więc przed bardzo poważnym wyborem. Konferencja organizowana przez Izbę ma ułatwić młodym lekarzom ten wybór.

- Pomysł pojawił się podczas kursów organizowanych dla młodych lekarzy. Wielu uczestników pytało wtedy prowadzących o warunki i organizację pracy na poszczególnych oddziałach. Trudno prowadzić w szpitalach wycieczki edukacyjne, dlatego wyznaczono jedno miejsce i termin - wyjaśnia Alicja van der Coghen, rzecznik prasowy Śląskiej Izby Lekarskiej.

- Młody lekarz pracuje podczas stażu podyplomowego na kilku wyznaczonych oddziałach, aby zapoznać się pracą w szpitalu. Specjalizację, która determinuje jego całe zawodowe życie musi wybrać z przeszło 30 możliwych do realizacji. Poza pocztą pantoflową nie ma innego sposobu, żeby poznać szczegóły i realia pozostałych działów medycyny - tłumaczy pomysłodawca spotkania dr Krzysztof Musialik.

Wielu młodych lekarzy orientuje się, jak wygląda praca na internie lub chirurgii, ale takie specjalizacje jak neonatologia, choroby zakaźne czy rehabilitacja pozostają mniej znane. - Może gdyby wiedza na ich temat była bardziej dostępna, chętnych do kształcenia się w tych specjalizacjach byłoby więcej - mówi Krzysztof Musialik.

Swoją specjalizację "reklamuje" tak: - Jeżeli siedzenie z nosem w książkach nie jest Ci straszne, noża także się nie boisz, możesz operować o każdej porze dnia i nocy, to spróbuj zmierzyć się z ortopedią i traumatologią narządu ruchu.

Kamila Malinowska, lekarz - rezydent wybrała neurologię. - Gdy po raz pierwszy usłyszałam o możliwych efektach ubocznych kalozotomii (zabieg przecięcia Corpus Callosum, wykonywany w np. w opornej na farmakoterapię padaczce) byłam zafascynowana wybitnością mózgu. Otóż po przecięciu tej struktury pacjent mógł mieć trudności z nazwaniem znanego mu przedmiotu trzymanego w lewej ręce, gdy miał zamknięte oczy. Problem znikał pod kontrolą wzroku i… po przełożeniu przedmiotu do prawej ręki. Czyż to nie jest intrygujące ? - opowiada o swojej specjalizacji.

W najbliższą sobotę od 9.30 w siedzibie Śląskiej Izby Lekarskiej student medycyny i stażysta otrzymają pakiet informacji, które - w założeniu - pomogą mu w podjęciu właściwej decyzji przy wyborze specjalizacji.

Jak informuje rzeczniczka Izby, podczas konferencji zaprezentowanych zostanie w wyczerpujący sposób ponad 30 specjalizacji. - Omówione zostaną kulisy codziennej pracy rezydenta danej dziedziny, program specjalizacyjny, także przytrafiające się problemy i trudności. Część warsztatowa konferencji będzie dobrą okazją do zadawania pytań i dyskusji - zaznacza.

- Wybór specjalizacji jest trudny, praca musi dawać radość i spełnienie, bo inaczej nie można być dobrym lekarzem. Dom Lekarza zawsze otwarty jest dla wszystkich adeptów medycyny, także tych z najkrótszym stażem - zaprasza na konferencje prezes ORL w Katowicach dr Tadeusz Urban.

Udział w konferencji jest bezpłatny.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH