Katowice: studenci medycyny z Lublina najlepiej „leczyli” symulatory Zawody odbywały się w największym i najnowocześniejszym Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej SUM, w którym od 2012 r. uczą się studenci tej uczelni. Fot. SUM

Zespół studentów Uniwersytetu Medycznego w Lublinie zwyciężył w piątek w Katowicach w V Ogólnopolskich Zawodach SIM Challenge 2017. Studenci rywalizowali lecząc zaprogramowane na określone dolegliwości symulatory, reagujące tak samo jak prawdziwi pacjenci.

W składzie zwycięskiego zespołu z Lublina znaleźli się: Łukasz Świerszcz, Mirosław Sławiński, Bartłomiej Cieślik, Małgorzata Drwal i Katarzyna Gałaszkiewicz. Drugie miejsce przypadło drużynie z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, a trzecie Uniwersytetowi Medycznemu w Łodzi.

Gospodarzem wydarzenia był Śląski Uniwersytet Medyczny (SUM) w Katowicach, którego drużyna zajęła IV miejsce. W sumie do rywalizacji stanęło 10 zespołów z uczelni medycznych. Zwycięzcy Sim Challenge 2017 będą reprezentować Polskę podczas zawodów w Paryżu, które odbędą się w czerwcu.

Po raz pierwszy zawody odbywały się w województwie śląskim, stąd fabuła scenariuszy symulacji medycznych została osadzona w realiach charakterystycznych dla tego regionu. W konkurencji o śląskiej nazwie "Hajer przodowy" uczestnicy zawodów wcielili się w rolę personelu medycznego, który wezwano do kopalni węgla, gdzie doszło do zawalenia wyrobiska na skutek wybuchu gazu.

Zawodnicy w asyście ratowników górniczych musieli udzielić pomocy medycznej trzem rannym górnikom. Stan dwóch z nich był bardzo ciężki, trzeci natomiast, o imieniu Ernest, miał bardzo dużo szczęścia i nie odniósł poważniejszych obrażeń. Nie należał jednak do pacjentów łatwych, a jego stan psychiczny był dla zawodników nie lada problemem.

Jak podkreśliła rzeczniczka SUM Agata Kalafarska, to zadanie zaskoczyło zawodników. Dzięki współpracy z Centralną Stacją Ratownictwa Górniczego w Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej SUM udało się stworzyć warunki zbliżone do realnych, z jakimi radzą sobie ratownicy podczas akcji w kopalniach.

Scenariusz kolejnego zadania o nazwie "Frela" dotyczył ciężarnej żony wspomnianego Ernesta, która w wyniku kompilacji różnego rodzaju dolegliwości chorobowych połączonych z ekstremalnym stresem doznała odklejenia łożyska i wymagała szybkich i zdecydowanych działań. Musieli je podjąć uczestnicy zawodów. Kolejna konkurencja o nazwie "Gryfny bajtel" rozpoczęła się, gdy na świat przyszło dziecko Ernesta. Zawodnicy w tej konkurencji musieli wykazać się wiedzą i umiejętnościami z zakresu neonatologii.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH