Katowice: pochówek prochów darczyńców ciał na cele naukowe

Uroczystość pożegnania 27 zmarłych osób, które przekazały swoje ciała na potrzeby nauki, odbyła się w sobotę (8 czerwca) w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. Potem ich prochy spoczęły w Parku Pamięci w Rudzie Śląskiej.

Pożegnanie odbyło się przed południem w reprezentacyjnej auli uczelni. Uczestniczyli w nim m.in. krewni, studenci, lekarze i pracownicy naukowi. Odprawiono ekumeniczne nabożeństwo. Potem urny z prochami przewieziono do kolumbarium (grobowca) w Rudzie Śląskiej. Miejsce pochówku opatrzono łacińską sentencją: "Oto miejsce, gdzie śmierć cieszy się, że może przyjść z pomocą życiu".

Pochówek jest częścią Programu Świadomej Donacji Zwłok, opracowanego i prowadzonego przez Katedrę i Zakład Anatomii Prawidłowej SUM. Program powstał w 2003 r.

- Pierwsze lata charakteryzowały się znikomą liczbą zgłoszeń darczyńców. Dopiero po dokonaniu przeze mnie regulacji prawnych, wspólnym opracowaniu z władzami uczelni regulaminu oraz zatwierdzeniu zarządzenia przez Rektora program stał się oficjalnym programem ujętym w prawne ramy - wspomina dr hab. Grzegorz Bajor, kierownik Katedry i Zakładu Anatomii Prawidłowej SUM.

Od tego czasu liczba składanych deklaracji zwiększyła się z ośmiu w roku 2003 do 110-140 rocznie.

- Świadomość społeczna sukcesywnie rośnie. Obserwujemy bardzo duże zainteresowanie i zrozumienie potrzeby takiej formy wsparcia uczelni mającego na celu jak najlepsze przygotowanie lekarza do zawodu - przyznaje dr Bajor.

Czytaj też. Lekcja anatomii, czyli o donacji zwłok i pokorze wobec śmierci

Obecnie Katedra posiada około 950 aktów potwierdzonych notarialnie osób, których wolą jest przekazanie po śmierci ciała dla Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Program Świadomej Donacji Zwłok został wprowadzony jako pierwszy w Polsce. Projekt ten ma na celu informowanie i pozyskiwanie świadomych donatorów. Jednocześnie zabezpiecza właściwe traktowanie ciała przez studentów i lekarzy, zapewnia także pochówek zgodny z wyznaniem i życzeniem ofiarodawcy.

Uroczystość akademickiego pochówku odbywa pod koniec roku akademickiego, kiedy studenci kończą zajęcia sekcyjne z anatomii i przygotowują się do egzaminu. Studenci przygotowują wieńce, znicze, przemówienia i stają przy urnach ciał.

- Najważniejsze jest jednak to, że student ma poczucie, że to nie preparat, lecz Człowiek, który podarował mu, wierząc w jego zdolności i przyszłą lekarską rzetelność to, co mógł podarować w imię życia innych ludzi - zaznacza dr Grzegorz Bajor.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH