Katowice: nowoczesne Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej SUM od października

Symulatory pacjenta, symulator karetki, fantomy i modele szkoleniowe oraz pracownie informatyczne - tak zostanie poszerzona baza dydaktyczna Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach dzięki budowie Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej. Otwarcie obiektu planowane jest na październik 2012 roku.

Dzięki inwestycji wartej ponad 30 mln zł, studenci SUM będą mogli ćwiczyć postępowanie z pacjentami w stanie zagrożenia życia oraz poznania rzadkich i skomplikowanych przypadków, których spotkanie podczas studiów w warunkach klinicznych nie zawsze jest możliwe.

Do dyspozycji studentów SUM będą: sala operacyjna, stanowisko intensywnej terapii, dwie sale SOR, symulator karetki, obszar symulacji przedszpitalnej, a także sale pediatryczne, wyposażone w symulatory dziecięce i symulator porodowy. Centrum kształcić będzie studentów kierunków: lekarskiego, lekarsko-dentystycznego, farmacji i biotechnologii.

- Dzięki dotacji z UE nasza uczelnia ma możliwość zdecydowanego zwiększenia wykorzystania elementów praktycznych w kształceniu przeddyplomowym, co pozwoli na wprowadzenie zmian w sposobie kształcenia wynikających z reformy szkolnictwa wyższego, która kładzie nacisk na osiąganie założonych efektów kształcenia, oraz likwidacji stażu podyplomowego - mówi prof. dr hab. n. med. Przemysław Jałowiecki, prorektor ds. klinicznych SUM w Katowicach. Podobne ośrodki znajdują się w Warszawie oraz Poznaniu, jednak wyposażone są tylko w jeden symulator.

Centrum zostanie wyposażone w około 10 symulatorów. W tej chwili trwa kompletowanie kadry dydaktycznej, z której trzy wybrane osoby zostaną przeszkolone w Tel-Awiwie z zakresu obsługi i wykorzystanie symulatorów. Naukowcy z SUM nawiązali także kontakt z prof. Michaelem S. Czekajło, z Virginia Commonwealth University, który specjalizuje się w nowoczesnych metodach nauczania medycyny z wykorzystaniem symulacji. Kontakt ten ma umożliwić w przyszłości szkolenie polskich naukowców w USA.

 - Pomysł budowy Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej narodził się w połowie 2008 roku. Pod koniec 2008 roku złożyliśmy wniosek o dofinansowanie w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. W styczniu 2010 roku podpisaliśmy umowę o dofinansowanie. Trwają prace wykończeniowe. Rozpoczął się etap wyposażania, ogłaszane są przetargi na zakup wyposażenia a od października 2012 roku Centrum będzie już służyło studentom - zapowiada rektor SUM, prof. dr hab. n. med. Ewa Małecka-Tendera.

Dodaje, że idea centrum wyprzedziła reformę kształcenia i idealnie wpisała się w koncepcje nowego systemu nauczania. - To tylko kwestia czasu i pozostałe uczelnie w Polsce też będą musiały zainwestować w takie ośrodki, a my już za rok nasz oddamy do użytku - mówi rektor.

Śląski Uniwersytet Medyczny zakłada, iż liczba studentów kształcących się w pierwszym roku funkcjonowania centrum wyniesie 1685 osób. W kolejnych latach wskaźniki będą sukcesywnie rosły, do 2017 roku z infrastruktury skorzysta 6360 studentów. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH